Známá neznámá muchomůrka červená láká sebevrahy a pomůže kloubům

Muchomůrka červená

Když se mnohých houbařů zeptáte na nejkrásnější houbu, budou vám jmenovat muchomůrku červenou. Není se čemu divit, jelikož tato houba je opravdu vzhledově unikátní a pohled na ni prakticky pokaždé pohladí. Všichni ale víme, že je jedovatá, ač si mnozí houbaři nosí košíky plné muchomůrek domů. V čem tedy její hlavní přednosti a proč zrovna tato houba láká třeba takové sebevrahy? Na to vám odpovíme v následujících řádcích.

Skutečně odpuzuje mouchy

Ano, jedná se o jeden z ryze přírodních repelentů proti mouchám. Naše babičky běžně sbírali tyto muchomůrky, máčely je v mléce, do kterou přidali cukr, a poté mouchy pili onen roztok, který je likvidoval. Buď byly dokonale omámené, nebo to vůbec nepřežily. Zajímavé jsou i názvy muchomůrky v jiných jazycích, na Slovensku je označují třeba jako muchotrávky a v Polsku muchomory. To naznačuje mnohé. Pokud budete chtít onen odvar připravit, dejte jej z dosahu domácích mazlíčků. Ti by byli přinejmenším omámení.

Muchomůrka červená

 Muchomůrka červená: Foto Pixabay

Nebezpečný muskarin a muscinol

Přesně tyto látky muchomůrka červená obsahuje. Používala se proti i ke přivolání stavů opojení a halucinací. Houba není sice tak jedovatá jako muchomůrka zelená, ale dokáže silně narušit lidskou psychiku a výjimkou nemusejí být ani smrtelné otravy. Rozhodně se nevyplácí si s muchomůrkou červenou zahrávat.

Někdy láká i sebevrahy

Další z faktů, který není příliš známý. Amanita Muscaria je houbou, která svými účinky někdy láká sebevrahy. Ti ale často skončí spíše než na onom světě s velkými bolestmi břicha v nemocnici. 

Tinktura z muchomůrky červené

Pokud chcete pomoct svým kloubům, rozhodně stojí za to vyrobit si tinkturu z muchomůrky červené. Nejde o nic složitého, co byste nezvládli. Potřebovat budete 40% líh, kterým zalijete nakrájené kloboučky muchomůrek červených. Použít lez i slivovice. Směs necháte na světlém místě po dobu několika týdnů. Vznikne červená tekutina, která bude ideální právě třeba na potíže s klouby. Ideální je třeba obklad s využitím této tekutiny. Pokud tinkturu smícháte s lecigelem, získáte skvělou gelovou mast. Používá se 20g lecigelu na 1 litr tinktury.

Zdroje info: Autor, myko.cz, soma-herb.cz, ireceptar.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7977045/

 Muchomůrka červená: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.