Žloutnou vám listy u monstery? Prozradíme proč

Monstera

Monstera je oblíbenou rostlinou, kterou má doma mnoho lidí. Její překrásné velké listy dokáží vyzdobit interiér bez dalších dekorací. A právě její zmíněné listy jsou tím, proč si ji domů pořizujeme. Lze říci, že si jí může pořídit kdokoli a do jakéhokoli interiéru, avšak potřebuje správnou péči, aby nestrádala a její listy nežloutly či nehnědly. Jaký je tedy přesný důvod neprosperování rostliny?  

Něco málo o monsteře

Přirozené útočiště a domovina krásné monstery je Jižní a Střední Amerika. Roste v tropických lesích a do dnešní doby známe přibližně padesát druhů této krásky. Obecně rostlinu charakterizují půvabné velké listy, které mají schopnost dekorovat místnost, ve které je umístěna. Její velkou výhodou je fakt, že dokáže čistit vzduch od toxinů. Pokud si ji chcete pořídit či ji máte doma, jistě víte, že se monstera ráda rozrůstá, a tak potřebuje dostatek prostoru nejen kolem sebe, ale i nad sebou. Může totiž dosahovat výšky až dvou či dvou a půl metrů. Ovšem roste vcelku pomalu, takže se nemusíte obávat. 

Proč listy monstery žloutnou

Pokud listy vaší monstery žloutnou, ve většině případů se jedná o potíže s nadbytečnou zálivkou, ale také s nedostatečným hnojením, kdy rostlině chybí řada důležitých látek. Obecně lze říci, že monstery mají rády sušší substrát, nikoli stále mokrý. Řešení této situace je tedy jednoduché. Stačí, když odstraníte vodu z podmisky, snížíte četnost zálivky, necháte ji proschnout, a následně ji dopřejete hnojivo pro zelené rostliny. 

Co když má monstera suché okraje, které hnědnou

Někdy se také mohou na listech objevit suché okraje, které jsou suché a připomínají papír. V takovém případě má monstera málo vzdušné vlhkosti. Pomůžete jí, pokud listy budete rosit. Nemusíte každý den, ale například každý třetí. Vhodné také bude, pokud zvýšíte vlhkost jejího okolí. To provedete tak, že vedle rostliny umístíte misku s vodou a kamínky.

monstera
Foto: Pixabay

Někdy se také projeví hnědé skvrny na listech

Pokud se objevují hnědé fleky, které jsou většinou žlutě lemovány, mohou mít dvojí příčinu. První důvod může být ten, že jste monsteru přelili, ten druhý může být způsoben popálením listů od slunce. Pokud se tak děje, snižte zálivku a najděte v domácnosti místo, kde nebude na přímém slunečním svitu.  

Pokud monstera ztrácí listy

Monstera staré listy shazuje, jedná se o zcela přirozenou vlastnost. Nicméně pokud jste si všimli, že monstera ztrácí více listů než obvykle, hledejte příčinu ve špatných podmínkách pěstování. V takovém případě zkontrolujte, zda jste rostlinu neumístili do průvanu nebo k radiátoru, kde je vysoká teplota. 

Zdroj: https://www.drevostavitel.cz/clanek/monstera-zloutnuti-listu

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/pokojove-rostliny-zlute-listy-30000319.html

Foto: Pixabay

  

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)