Vánoční stromek v květináči: Použijte jej i v příštím roce

Vánoční stromek

Vánoční stromek v květináči přináší obrovskou výhodu: na Vánoce máte živý stromek, který kvůli tomu, aby vám dekoroval interiér, nemusí položit svůj život. Pokud se o něj dobře postaráte, můžete jej totiž použít i v příštím roce. To znamená, že si můžete ušetřit čas s výběrem a převozem stromků. Péče o stromek v květináči ale může náročnější, než se starat o ten, který vysadíte do země. Zde je vše, co musíte udělat.

Péče o stromek v květináči

Abyste svůj stromek mohli použít také příští rok, budete se o něj muset dobře postarat. Před nákupem je třeba počítat s dostatečným časem, který bude stromek potřebovat k tomu, aby se přizpůsobil podmínkám uvnitř domu či bytu, kde jsou samozřejmě vyšší teploty. Doba aklimatizace by neměla být kratší, než týden. Stromek tedy zvenku přesuneme do chladné nevytápěné místnosti. Pokud bychom tuto fázi vynechali, mohlo by se stát, že by opadalo jehličí.

Vánoční stromek

Foto: Pixabay

Vhodné místo pro stromek

Stromek nedáváme v blízkosti radiátoru či jiného zdroje tepla, vhodné je světlé místo až polostín. Každé dva dny zalévejte vlažnou vodou. Vhodné je i stříkání stromku láhví s rozprašovačem (pozor na elektrické ozdoby na stromku). Maximální doba, kterou by měl stromek být uvnitř, je 10 dnů. Poté jej aklimatizujeme stejným způsobem, než jej přesuneme zase ven.

Přesazování stromku

Pokud jste si domů přinesli mladý stromek, je možné, že bude potřeba ho přesadit. A to i klidně víckrát za rok. Každý nový květináč by měl mít o 10 cm větší průměr, než ten původní. Smrky milují kyselou půdu, můžete tedy zvolit zeminu určenou pro rododendrony. Při přesazování je třeba dávat pozor na kořeny rostliny. Po přesazení se zaměřte na vydatnou zálivku.

Strom do země a zase do květináče

Péče o strom v květináči je náročnější, než péče o strom, který přesadíte do země. To mnohé zahradníky vede k tomu, aby svůj strom vysadili do země mimo vánoční sezónu. Jakmile se blíží Vánoce, chtějí svůj stromek umístit zase do květináče. Tento postup se ale nedoporučuje. A důvody jsou jednoduché: stromek se v půdě rozrostl a jeho kořenový systém je tvořen i malými kořínky, které nemusí být na první pohled patrné. V případě, že se rozhodneme stromek dát do květináče, mu tyto kořínky přesekneme. Tím strom oslabíme. I když jej necháme aklimatizovat, stromek nebude schopen v teplu přijímat dostatek vláhy a povede to k jeho úhynu.

Zdroje info:

https://blog.plantpassion.co.uk/2009/12/-christmas-trees-cut-potted-or-pot-grown-which-one-is-for-you-.html

https://fajnyogrod.pl/porady/choinka-cieta-czy-w-donicy-co-lepiej-wybrac-na-swieta/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!