Zemřela významná česká osobnost, kterou znali všichni majitelé a milovníci psů

Pes plave

Někteří lidé se stanou legendami už během svého života. A nepřekvapí, že to nejvíce bývají ti, kteří opravdu silně rozumí oboru, kterému se věnují. Je proto obrovská tragédie, když nás opouští. Ale bohužel jednu takovou právě zažíváme.

Příbuzní informovali, že po vleklé nemoci opustil ten svět Ivan Stuchlý. Nejspíš ho znáte jako kynologického odborníka, vyznačujícího se nesmírným přesahem. Byl to skutečný profesionál, který se stal už za svého života legendou.

Seznamoval veřejnost s kynologií

Připomeňme si ho proto v několika zajímavých bodech. Tak například když komentoval svou předposlední publikaci, což byla neuvěřitelná Velká ilustrovaná kynologická encyklopedie o více než 900 stranách a téměř 4500 heslech, chtě nechtě skromně připouštěl, jak moc musel škrtat, aby nebyla ještě daleko obsažnější.

Náhledové foto: Protext

Říkal, že o co menší písmo je v ní použito, o to větší vědomosti nám může z kynologie i mnoha souvisejících vědních oborů poskytnout. Na tomto místě nebude od věci symbolicky připomenout, že ani RNDr. Ivan Stuchlý nebyl postavou veliký člověk, ovšem to větší osobnost s převelikým srdcem a ohromnou láskou ke zvířatům.

Odborník s citlivým přístupem

Každý, kdo ho znal, říkal, že byla radost naslouchat jeho vyprávění. Navíc z každého omylu člověka vyváděl s džentlmenskou shovívavostí, citlivostí i otevřeností k názoru druhého. Byl odborníkem na výživu, na parazitologii, genetiku, alternativní metody léčení, etologii… Jako poslední kniha a završení celoživotního díla v roce 2020 vyšla opět objemná kniha o chování psů i jiných zvířat (Život se psy a jinými zvířaty), která Ivan obdivoval a kterým věnoval svůj život. V pejskařském nebi má proto jistě vyhrazeno prominentní místo.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.databazeknih.cz/knihy/zivot-se-psy-a-jinymi-zviraty-479277, Zemřel RNDr. Ivan Stuchlý (22. srpna 1944 – 7. 11. 2021) | Protext – PR služby ČTK

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)