Můžete sbírat ovoce ze sousedova ovocného stromu? Řešení je šalamounské

Třešně

Plody, listy, vstup na pozemek – to jsou předměty sporu sousedů ohledně ovocných stromů, které jsou vysazeny na samotné hranici pozemku. V současné době už platí, že nové stromy musí být vysazeny ve vzdálenosti minimálně 3 metry od hranice pozemku (pro stromy, jejichž výška přesahuje 3 metry, u ostatních stromů je vzdálenost od hranice pozemku 1,5 metru). Jestliže si nyní váš soused vysadí strom blíže, můžete požadovat jeho odstranění.

Odstranění stromu

Pokud na hranici pozemku již roste strom, nemusí jej soused odstranit. Ledaže by k tomu byl rozumný důvod. To může znamenat například to, že suché větve ohrožují bezpečí na vaší zahradě, kořeny ničí plot či dokonce základy budov nebo jiný majetek. Mezi rozumné důvody se počítá také nadměrné stínění stromu nebo třeba to, že stromy berou vláhu sousednímu pozemku. Obvykle je možné se se sousedy domluvit po dobrém.

Trnka

Foto: Pixabay

Rozumný důvod? Můžete strom odstranit sami

Pokud by soused takový strom, který působí škodu, neodstranil sám, můžete to udělat sami (šetrným způsobem v závislosti na ročním období). Opět ale platí, že důvody k tomu musí být rozumné – nestačí, že strom přesahuje na vaši zahradu a na váš pozemek z něj padají listy. Pozor také na chráněné stromy.

Co je na zemi, je vaše

A jak je to s plody? Otrhat z větví je nemůžete, protože patří sousedovi. Jakmile ale spadnou na váš pozemek, už jsou vaše a můžete si je posbírat. Bohužel, stejné pravidlo platí pro listy. Pokud vám sousedův strom znečišťuje pozemek opadajícími listy, není soused povinen je shrabávat. Co je na zemi, je vaše. Listy i plody. Platí také další nepříjemné pravidlo, a to je takové, že musíte sousedovi umožnit vstup na svůj pozemek za účelem sklízení plodů ze stromu (nebo udržování a péči o strom).

Zdroje info:

https://www.realitymorava.cz/ekonomicke-noviny/1809-vase-nebo-sousedovo-jablko

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pada-ovoce-z-vaseho-stromu-k-sousedum-podle-noveho-zakona-je-jeho-216955

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!