Zázrak jménem žížalí čaj

Žížala

Vypadá to tak trochu jako zakalený černý čaj, ale pít byste ho rozhodně nechtěli. Tato tekutina je ale extrémně výhodná pro vaše rostliny – je to pro ně skvělý druh hnojiva, který jim poskytuje potřebné živiny pro správný růst. Jedná se o výrobek, který vám vznikne díky vermikompostu. A ten můžete mít klidně i v bytě. Existuje celá řada interiérových vermikompostů, které mají moderní vzhled a rozhodně nebudou na sebe upozorňovat nevhodně.

Tekuté hnojivo

Ovoce a zelenina, které dáváme do vermikompostu samy o sobě obsahují velké množství vody, a tak není divu, že vzniká právě tekuté hnojivo. Vermikompostéry jsou tedy vybaveny speciální nádobou, do které tato drahocenná tekutina stéká – obvykle se nachází úplně vespod nádoby. Odčerpává se pak speciálním kohoutkem. Žížalí čaj je plný nejrůznějších živin a enzymů, které jsou vhodné pro rostliny a také obohacení půdy.

Vermikompost

Foto: Pixabay

Výhody žížalího čaje

Mezi hlavní přínosy žížalího čaje patří to, že rostliny po ní rostou jako divé! Zvyšuje jejich odolnost vůči suchu, chorobám i škůdcům. Rostliny vyživené žížalím čajem jsou taktéž odolnější proti plísním. Rostliny, které jeví první známky chorob, můžete žížalím čajem posílit, protože jim poskytuje sílu a potřebné živiny. Tuto tekutinu můžete použít také pro podporu kvetení nebo tvorbu plodů (velice často se používá například na rajčata, papriky a další plodiny).

Použití žížalího čaje

Žížalí čaj je možné vnímat jako koncentrovanou tekutinu, kterou je zapotřebí před použitím na rostliny naředit. Jednotlivé zdroje se ale liší v tom, nakolik ředit. Jeden ze zdrojů uvádí ředit v poměru 1:1 (žížalí čaj:voda), jiný zase 1:9. Pokud produkt kupujete, řiďte se tedy pokyny na jeho obalu. Pokud si jej vyrábíte sami, budete muset trochu experimentovat. Na začátku se vyplatí ředit více, než méně. Uvidíte sami, jak si vaše rostliny povedou.

Zdroj: https://kokoza.cz/kompostovani/zizali-caj-superdrink-pro-vase-rostliny/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!