Cibuloviny v nádobách: jak uchovat jejich krásu co nejdéle, pokud si je pořídíte domů

Cibuloviny

Cibuloviny v pochmurných zimních dnech do příbytcích přinášejí vůni a svěží závan jara. Pokud je máte vysazené v nádobě, nepřesazujte je. Nechte je v původním květináči.

Pokud si chcete vytvořit pompézní jarní aranžmá z více druhy rostlin, je třeba se řídit těmito zásadami. Do jednoho květináče můžete vysadit jednu odrůdu nebo tulipány různých barev a tvarů. Další možnost je vysazení několika odrůd s různým obdobím kvetení, čímž prodloužíte čas, kdy budou tulipány kvést. Zatímco jedna odrůda již odkvete, druhá bude naopak v plném květu.

Pozor na nevhodné sázení

Nikdy nevysazujte do nádob cibule vykopané v zahradě! Raději si kupte odrůdy, například narcisů, které byly pro tento účel vyšlechtěné. Nejvhodnější jsou na to:

  • ‚Cyclataz‘,
  • ‚Elka‘,
  • ‚Hawera‘,
  • ‚Jumble‘,
  • ‚Minnow‘,
  • ‚Segovia‘
  • a ‚Tween‘.

Vysadit je můžete spolu se maceškami či petrklíči. Chcete pestrý jarní záhon? Vysaďte spolu s narcisy i tulipány a modřence. Právě daná kombinace je pro tulipány tím nejlepším, co můžete udělat.

Cibuloviny

Foto: Pixabay

Světlo a chlad. To je základ

Rychlené cibuloviny a další rostliny pěstujte na světlém a na co nejchladnějším místě. Delší dobu vám poté vám vydrží hezké. Čím vyšší teplota bude v místnosti panovat, tím vyšší budou nároky na zálivku. Cibuloviny nesnášejí přemokření a po čase začnou hnít, proto to se zaléváním nepřehánějte. Je třeba aby měly dostatek vody, ale nesmí být v neustálém vlhku. Pokud je přelijete, zkuste přebytečnou vodu odstranit, čímž eliminujete i riziko toho, že vám květiny začnou zahnívat.

Po odkvětu cibuloviny nepolévejte a nechte je zatáhnout. Potom je vyjměte z nádoby a kořeny očistěte od zeminy. Vložte je do dřevěné bedýnky a odložte ji do suché a tmavé místnosti. Právě tento postup jim pomůže vyschnout, což je postup v dlouhodobém pěstování velmi důležitý. Ideální je v tomto případě vlastnit chladnější, ale dobře větraný sklep, kde se jim bude dařit dokonale.

Zdroj: https://www.osiva-semena.cz/blog/183_jeste-nemate-zasazene-cibuloviny-v-nadobach-na-jare-by-bylo-pozde.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)