Záškodník, který může být i prospěšný: Jak efektivně využít hromádky od krtka

krtek

Krtek v zahradě znamená snad pro každého pohromu. Jímá vás hrůza při pohledu na hromádky od krtka? Existuje mnoho rad, jak se tohoto malého záškodníka zbavit. Víte však, že může být i prospěšný? Poradíme vám, jak jeho přítomnost na své zahradě využít efektivně.

Kdo by neznal krtka. Jedná se malého hmyzožravce, který žije v podzemních chodbách, jenž si vyhrabává velkými předními tlapami. Hloubí 2 typy tunelů, a to těsně pod povrchem v době, kdy pátrá po samičce. V hloubce cca 5 až 20 cm pak tunely, kde žije a skladuje potravu.

Využijte krtka ve svůj prospěch

Blížící se jaro je ve znamení řešení, kde sehnat co nejkvalitnější zeminu pro všechna semínka a sazenice. Zemina, kterou použijete, by rozhodně neměla obsahovat jakékoli zárodky chorob, neboť se sazenice velmi snadno nakazí. A právě v tomto případě může být krtek velmi užitečný. Poslouží jako dobrý pomocník. Jak? Ušetří vám čas, práci i energii, neboť poskytne zeminu, kterou už není třeba sterilizovat. Zemina z hromádek od krtka je již vytlačena z poměrně velké hloubky, tudíž je bez obsahu choroboplodných zárodků.

Sběr kvalitní zeminy

Sbírání krtčích hromádek jde zvládnout bez problému. Zeminu, kterou získáte, můžete využít rovněž i k přesazování pokojových rostlin. Krtince jsou rovněž kvalitní půdou, kterou můžete použít do truhlíků.

Krtek vám rovněž zkypří a provzdušní půdu. Však dělá krtince zejména tam, kde je půda utužená. Nejvíce si libuje v trávnících. Do užitkové části zahrad se vydává pouze tehdy, když je na trávníku rušen pravidelnými zvuky sekačky.

krtince

Foto: Pixabay

Krtek pomůže nejen se zeminou

Tento malý tvor, který bývá zatracován, je však do jisté míry užitečný. Však vám také udrží pod kontrolou slimáky a hmyz. I když mnohdy svými chodbami může narušit kořeny rostlin, jedná se i tak o menší škody, než by na rostlinách napáchali jiní škůdci a přemnožení živočichové, kterými se krtek živí.

Zdroj: zdravy-domov.cz, abecedazahrady.cz

Náhledové foto: Pixabay