Chcete pěstovat pórek? Čas výsevu se kvapem blíží!

pórek

Pórek je možné předpěstovat v několika termínech. Pokud plánujete připravit si sazeničky, které v květnu či na začátku června budete přesazovat do zahrady, je ideální naplánovat výsev na březen. Pokud jste tento termín nestihli, můžete v dubnu vysít rovnou na záhon – vyberte dostatečně slunečné místo. Zde je návod, jak si předpěstovat sazenice doma a „po zmrzlých“ je vysadit na záhon ven.

Pórek vysazujeme nahusto

Mělkou nádobu naplníme substrátem určeným pro výsev. Není vhodné použít půdu ze zahrady, ledaže bychom ji spařili, abychom se vyhnuli případným patogenům či semínkům plevele. Tento substrát bohatě posypeme semínky pórku a jen lehce je zasypeme zeminou. Přemístíme na místo, kde je teplota ideálně 18 °C. Substrát udržujeme velmi vlhký (ale nesmí plavat) až do doby, kdy se objeví první klíčky. To je až za tři týdny, takže budete muset být trpěliví. Je dobré poznačit si datum výsevu a případně i datum očekávaného klíčení.

Pórek

Foto: Pixabay

Péče o sazenice

Sazenice nadále zaléváme a máme je teplém a světlém místě. Pokud se natahují za světlem, můžete je přemístit tam, kde bude rovnoměrné rozvržení světla, nebo je pravidelné otáčejte o čtvrt otáčky každý den. Jakmile sazenice dosáhnou výšky přibližně 10 cm, můžete je přemístit do větších nádob či na trvalé místo. Půda by měla být úrodná a dobře zadržovat vodu s neutrálním pH. Důležitá je slunná poloha. Pro pěstování pórku je lepší chladné léto s bohatými srážkami. Sazeničky vysazujeme hluboko, až k bázi zelených listů (chceme totiž co nejvíce bílé části). Zeminu kolem utlačíme a zalijeme.

Pórek a hnojení

Pórek je poměrně bohatý na živiny, proto se vyplatí jej přikrmovat vybraným hnojivem. Začínáme s tím asi 2 měsíce po výsadbě. Zvolte hnojivo vhodné pro pórek a následujte pokyny uvedené na obalu. Prokypřujte oblast mezi řádky. Před přesazením na vhodné místo je možné přidat do půdy kompost.

Pórek a pěstování v nádobách

Pórek není možné pěstovat v malých květináčích, můžete ale využít větší nádoby, jako jsou vaničky či kbelíky. V průběhu růstu je možné pórek přihrnovat zeminou, aby byl stonek co nejbělejší. Pokud chcete vyzkoušet pro začátek jen pěstování menšího množství pórku, možná bude výhodnější koupit si sazenice z obchodu. Sklízení provádíme od srpna (plné zralosti dosáhne ale až na konci podzimu). Určité odrůdy jsou mrazuvzdorné, takže je lze sklízet i v zimě.

Zdroje info:

https://www.planta.pl/pl/porady/pan-wiesio-radzi/kiedy-siac-pora

https://deccoria.pl/artykuly/porady-ogrodnicze/wysiew-pora-krok-po-kroku-co-zrobic-by-miec-udane-zbiory-34-8048

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!