Zamiokulkas může vykvést. Stačí vědět, jak na to

Zamiokulkas

Zamiokulkas je rostlina, která na první pohled zaujme svými masitými zelenými listy. Její pěstování není náročné, i když budete muset splnit požadavky na správné umístění rostliny. Je to skvělá rostlina pro začátečníky. Kvetení se ale nemusí podařit každému. Pokud se vaší rostlině daří výborně, odmění se vám květy. Pokud nekvete, můžete dělat nějakou chybu. Zde jsou tipy proto, co musíte splnit, aby vaše rostlina vykvetla.

Zamiokulkas vyžaduje teplo

Vzhledem k tomu, že zamiokulkas netoleruje teploty nižší, než 10 °C, nemůžeme jej pěstovat celoročně venku. Pokud jsou teploty takto nízké a nižší, může to způsobit odumírání rostliny. Ideální teplota pro pěstování je 22 až 25 °C. Pokud chcete dosáhnout květů, tak je dobré rostlinu příliš často nepřesunovat. Jakmile objevíte vhodné stanoviště (světlé ale bez přímého slunce), nechte rostlinu tak. Základem je dobrá zálivka.

Zamiokulkas
Foto: Pexels

Zamiokulkas květy

Květy této rostliny nejsou v domácím prostředí nic běžného. Můžete ale patřit mezi šťastné, pokud se rostlině budete dobře věnovat. Květy jsou žluté, klasovité a mohou dosáhnout délky až 7 cm. Rostlina potřebuje též vlhkost vzduchu přibližně 50 až 60 %. To pak rostlina vyhodnotí jako bezpečné prostředí pro vypouštění květů. Docílit takové vlhkosti můžete prostřednictvím zvlhčovačů vzduchu. Další podmínkou je alespoň 16 hodin na světlém místě denně.

Květy díky hnojivu

Rostlina musí být v perfektním stavu, aby vykvetla. Proto jí přidáme vhodné hnojivo. Důležitý je zejména dusík. Dobře posloužit může domácí hnojivo, které si připravíte z práškové želatiny. Smíchejte 1 lžičku želatiny a 200 ml teplé vody. Promíchejte a nechte vychladnout. Poté přidejte 750 ml převařené, ale vychladlé vody. Jednou za měsíc nalijte tuto směs k rostlině jako zálivku. Nejdříve si všimnete intenzívnější barvy listů, což je samo o sobě odměnou.

Hnojivo z banánové slupky

Použít ale můžete též notoricky známé hnojivo vyrobené z banánové slupky. Banánovou vodu můžete použít nejenom na zamiokulkas, ale též na orchideje. Příprava je jednoduchá. Banán, který není zelený, ale nemá ještě příliš mnoho hnědých (černých) částí), oloupejte. Následující postup:

  1. Slupku umyjte pod teplou vodou, zbavíte se tak případných chemikálií, které mají zajistit, aby banán zůstal co nejdéle čerstvý.
  2. Poté slupku nakrájejte na kousky a vložte do zavařovací sklenice (1 slupka je vhodná do sklenice o objemu 1 000 ml).
  3. Zalijte převařenou vodou, která je stále ještě teplá, zavíčkujte a nechte odstát alespoň 48 hodin na chladném místě. Poté sceďte.
  4. Tekutinu nařeďte v poměru 1:1 s vodou, než ji použijete jako zálivku na své rostliny. Toto hnojivo používejte dvakrát za měsíc.

Zdroje info:

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/sedm-chyb-ktere-delate-pri-pestovani-zamiokulkasu

https://kobieta.interia.pl/porady/news-te-trzy-kroki-powtarzaj-czesto-zamiokulkas-odwdzieczy-sie-kw,nId,7317414

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!