Bylinky: Které z nich si dopřát pro lepší paměť a mozek v kondici?

Bazalka

Všimli jste si, že paměť není taková, jako kdysi bývala? To se stává, když děláme stále to stejné, jsme ve stresu a celkově mozek neudržujeme ve střehu a kondici. A to nejen ve vyšším věku, ale i v tom mladém. Mozek lze trénovat různými způsoby, například skládáním puzzlíků, luštěním křížovek, čtením, učením, deskovými hrami a dalšími. Ovšem nastartovat jej můžete i pomocí bylinek. Uvařte si z nich čaj a užívejte si jejich nezaměnitelné a hřejivé kouzlo. 

Voní, chutná a povzbuzuje – máta peprná

Máta peprná by neměla chybět na žádné zahradě, protože její účinky jsou opravdu výjimečné. Dokáže zatočit nejen s žaludeční nevolností, ale také zlepšuje bdělost, náladu, ovlivňuje pozornost a při pravidelném pití zlepšuje dlouhodobou paměť. Často ji zahrádkáři nazývají plevelem, protože se ráda rozrůstá, ale pokud ji vyhradíte prostor někde na konci zahrady u plotu nebo naopak na skalce, kde máte bylinky, potěší vás svými účinky, ale také vůní. V sezoně si ji dopřejte čerstvou, v zimě zase sušenou.

Máta
Foto: Pixabay

Pupečník neboli gotu kola

Gotu kola je nejčastěji známá pod názvem pupečník a je hojně využívána na Východě. U nás se častěji využívá yzop, který má podobné účinky. Obě bylinky zajišťují správnou funkci mozku, mají antioxidační účinky a bojují proti únavě. Pupečník navíc dokáže prokysličit organismus. Z yzopu si připravte čaj a pupečník užívejte jako tinkturu nebo kapsle. Gotu kolu můžete také pěstovat na zahradě, ale pozor, nejedná se o mrazuvzdornou rostlinu, takže ji nechte v květináči a na zimu ji umístěte do domu. Ovšem doma ji můžete pěstovat celoročně.

Gotu kola
Foto: Pixabay

Koření známé jako elixír života

Bazalka – známá také jako elixír života, je dokonalým kořením na oblíbené těstoviny nebo pizzu. Doporučujeme vyhledat bazalku Tulsi neboli bazalku indickou. Koření si můžete dopřát v jídle, v polévce, na mase či tam, kde ji máte rádi. Pomůže vám snížit stresový hormon zvaný kortizol a pomůže podpořit mysl a paměť. 

Bazalka
Foto: Pixabay

Poslední bylinkou je ženšen. I ten můžete na své zahradě pěstovat, ale není tolik vídán, jako například bazalka nebo jiné bylinky. Úžasný ženšen povzbudí, zlepší paměť, imunitní systém, ale také zvyšuje koncentraci a rychlostní reakce. Působí proti únavě a celkově blahodárně na nervový systém. Jakým bylinkám dáte přednost vy?  

Zdroj: https://primanapady.cz/clanek-299534-7-bylin-ktere-dokazou-nakopnout-vas-mozek-a-zlepsit-vasi-pamet

https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/828-pamet-byliny-bylinky-babske-rady-caj-tinktura

https://neuro.psychiatryonline.org/doi/10.1176/jnp.2010.22.3.345

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2221169115300162

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)