Založte si hadník proti hryzcům a hrabošům

Had

Hraboši a hryzci jsou nepříjemnými živočichy, pokud se snažíte pěstovat zeleninovou zahradu. Tam ukousnou kousek kořínku, jinde se pustí do stonku, podhrabávají rostliny a ty mladé pak umírají. Zbavit se jich není vůbec tak jednoduché. Někteří odborníci proto doporučují, zavést do zahrady jejich přirozené nepřítele. A těmi jsou hadi.

Bojíte se hadů?

Had je přirozený nepřítel hryzců a hrabošů. Pokud se tedy hadů (rozumějme hadů, kteří jsou pro člověka neškodní) nebojíte, zkuste je do své zahrady nalákat. Může se vám to podařit tak, že jim připravíte na své zahradě hadník, neboli líhniště hadů. Takový hadník má ale tu nevýhodu, že je vcelku rozložitý – ohraničte ho pletivem do čtverce 2×2 metry.

Co je to hadník?

Hadník je místo, kde budou hadi přebývat a rozmnožovat se. Je to v podstatě trvalý kompost, do kterého můžete zapracovávat biologický kompost, který byste ale do klasického kompostu nedali. Tento kompost ohraničte pletivem a pletiva spolu ještě propojte drátem, aby hadník dostatečně pevný. Nakonec pletivo zpevněte pomocí tyček, které od sebe budou vzdáleny 3 cm.

Čím vyplnit hadník?

Pokud jste si již připravili ohrádku z pletiva a drátů, vystelte spodek hadníku větvičkami a klacky. Tyto přikryjte lepenkou nebo papírem. Poté znovu dejte větvičky a klacíky a znovu uzavřete papírem. A pak už můžete přidávat to, co byste do klasického kompostu nedali – plesnivé seno, nemocné listy ze stromů, plevel, přírodní textil a další. Může se stát, že za čas dojde ke stlačení, takže budete moci přidat další přírodní materiály.Užovka

Za jak dlouho se objeví první obyvatelé hadníku?

Teprve po roce si můžete všimnout, že z vašeho hadníku vylézají svinky, stonožky a dokonce i první ještěrky. Za další rok už budete moci objevit první vajíčka užovek. Je důležité vědět, že hadi nejsou aktivní po celou sezónu, část jí prospí, ale na rozdíl od koček nebo psů se mohou za hraboši a hryzci pustit i do méně přístupných míst.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!