Had

Založte si hadník proti hryzcům a hrabošům

Hraboši a hryzci jsou nepříjemnými živočichy, pokud se snažíte pěstovat zeleninovou zahradu. Tam ukousnou kousek kořínku, jinde se pustí do stonku, podhrabávají rostliny a ty mladé pak umírají. Zbavit se jich není vůbec tak jednoduché. Někteří odborníci proto doporučují, zavést do zahrady jejich přirozené nepřítele. A těmi jsou hadi.

Bojíte se hadů?

Had je přirozený nepřítel hryzců a hrabošů. Pokud se tedy hadů (rozumějme hadů, kteří jsou pro člověka neškodní) nebojíte, zkuste je do své zahrady nalákat. Může se vám to podařit tak, že jim připravíte na své zahradě hadník, neboli líhniště hadů. Takový hadník má ale tu nevýhodu, že je vcelku rozložitý – ohraničte ho pletivem do čtverce 2×2 metry.

Co je to hadník?

Hadník je místo, kde budou hadi přebývat a rozmnožovat se. Je to v podstatě trvalý kompost, do kterého můžete zapracovávat biologický kompost, který byste ale do klasického kompostu nedali. Tento kompost ohraničte pletivem a pletiva spolu ještě propojte drátem, aby hadník dostatečně pevný. Nakonec pletivo zpevněte pomocí tyček, které od sebe budou vzdáleny 3 cm.

Čím vyplnit hadník?

Pokud jste si již připravili ohrádku z pletiva a drátů, vystelte spodek hadníku větvičkami a klacky. Tyto přikryjte lepenkou nebo papírem. Poté znovu dejte větvičky a klacíky a znovu uzavřete papírem. A pak už můžete přidávat to, co byste do klasického kompostu nedali – plesnivé seno, nemocné listy ze stromů, plevel, přírodní textil a další. Může se stát, že za čas dojde ke stlačení, takže budete moci přidat další přírodní materiály.Užovka

Za jak dlouho se objeví první obyvatelé hadníku?

Teprve po roce si můžete všimnout, že z vašeho hadníku vylézají svinky, stonožky a dokonce i první ještěrky. Za další rok už budete moci objevit první vajíčka užovek. Je důležité vědět, že hadi nejsou aktivní po celou sezónu, část jí prospí, ale na rozdíl od koček nebo psů se mohou za hraboši a hryzci pustit i do méně přístupných míst.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

3 komentáře

 1. veterán Odpovědět

  No, hadník nemáme, ale nesekáme všude všechno, naopak na zahradách zhruba hektar „džungle“ s minimem údržby
  a
  užovek a ještěrek a další havěti spooousta 🙂 letos i ledňáček u rybníka 🙂

 2. Pavel Hlavička Odpovědět

  Nápad je to zajímavý, ale má několik háčků. Za prvé: z našich užovek žere hlodavce jako podstatnou složku své potravy pouze užovka stromová, která je ovšem vzácná a vyskutuje se pouze na několika málo místech, na většině území ČR nikoliv. Nejčatěji tak asi hadník využije užovka obojková, která ale dospělé hlodavce jen těžko zmůže (není na to vybavena). Zato vám sežere užitečné žáby a popř. rybičky v okrasném jezírku (pokud něco takového máte). Druhý had živící se hlodavci je zmije, ta ovšem hadník nepotřebuje, protože neklade vejce. Kromě toho jsou stále ještě u nás lidé, kterým zmije na zahrádce nevyhovuje ! Za druhé: spotřeba potravy je u hadů poměrně nízká , v podstatě jen několik kusů hlodavců za rok. Takže daleko lepší na hlodavce je hranostaj, nebo alespoň kolčava…. V případě nouze ani tchoř není špatný.

  1. Josef Odpovědět

   Tchoř tmavý i tchoř stepní je velmi vzácný, takže s ním v hadníku raději nepočítejte. Hranostaj se rád, aspoň co vím tady, pohybuje blízko nějaké vody, takže zbývají kolčavy a těch je naštěstí dost, navíc mají tu výhodu, že při dostatku hrabošů jim pijí pouze krev a tak jich zlikvidují podstatně víc, než jiní predátoři. Např. puštíkovi stačí denně pouze 3 myši, plus něco mladým.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *