Jak na moderní zahradu tón v tónu

Moderní pergola

Léto už pomalu končí a vy máte stále ještě nedokončenou zahradu a nevyřešené interiéry? Nebo už je vše hotové a stále přemýšlíte nad tím, co byste mohli změnit a jakým způsobem vytvořit prostor, který se bude líbit nejenom vám, ale i návštěvám? Kdo by nechtěl mít moderní zahradu se vším všudy, již bude každý příchozí obdivovat? Asi každý, nicméně ne všichni to nakonec dokážeme. Právě z toho důvodu se mnohem podrobněji podíváme na to, jak by měla taková moderní zahrada vypadat, respektive na co všechno je zapotřebí klást důraz.

Rozdělení prostoru na několik zón

Zahrada už dávno není místem, kam se lidé vydávají za prací vedoucí k jejich obživě. Takto tomu bylo zcela běžně v minulosti. Dnes se chodí za dům nejčastěji relaxovat, případně si hrát s dětmi. V každém případě by v zahradě mělo vzniknout několik zón, jež budou funkčně odděleny třeba palisádami, náspy, chodníky nebo jakkoli jinak. Jedná se především o následující zóny. Moderní zahrada standardně pojímá:

  • květinové záhony,
  • záhony se zeleninou a užitkovými rostlinami,
  • relaxační zónu s bazénem, vířivkou či jezírkem,
  • prostor pro děti, kde je celé hřiště, případně jednotlivé komponenty,
  • posezení, tedy pergolu, terasu a podobně,
  • technickou část, a to zahradní domek na nářadí.

Samozřejmě lze najít zahrady i s dalšími prvky, nicméně tyto bývají nejčastější.

Moderní pergola

Styl, barvy a použité materiály

Exteriér musí do jisté míry korespondovat s vnitřním uspořádáním konkrétního domu a také pochopitelně s fasádou. Pergola, ploty a spousty dalších součástí zahrady by měly vypadat minimálně podobně jako dům. U fasády se dnes už tradičně volí spíše dvě barvy, přičemž jedna je dominantní a druhé doplňková. Okna, dveře, pergoly, okapy a další součásti vnějších prostor jsou takto ještě více zvýrazněné. Pokud budete hledat inspirace moderní zahrady a terasy, nejspíše se s tímto setkáte.

Moderní pergola

Kvalita jednotlivých prvků souvisí s výdrží

V první řadě se zaměřte na vysokou kvalitu používaných materiálů. Neorientujte se jenom podle aktuálních trendů. Každý rok přece plot ani venkovní posezení předělávat nebudete. Zapomeňte také na neekologické materiály, jimiž byste jen zbytečně zatěžovali přírodu. Výbornou volbou jsou třeba moderní hliníkové ploty a další drobné stavby z tohoto materiálu. Vydrží klidně i několik desítek let, a to v původním stavu.

Údržba by měla být minimální

Každoroční nátěry dřeva jsou únavné. Stejně tak i kov je často zapotřebí stejným způsobem ošetřovat, jinak zajde. Optimální volbou jsou proto zcela bezúdržbové materiály, které v důsledku počasí nijak nemění svůj vzhled. Typické jsou v tomto ohledu hliníkové pergoly nebo hliníkový nábytek na zahradu. Vypadá perfektně, nemusí se natírat a není zapotřebí časem žádných investic. Ani hliníkové ploty nezestárnou.

Celoroční posezení v hliníkové pergole

Rádi byste trávili více času venku, pod pergolou? Právě hliníková konstrukce dokáže doslova divy. Taková zimní zahrada, jejímž základem je právě hliníková konstrukce, rozhodně stojí za to. Naším tipem jsou vysoce kvalitní hliníkové pergoly PLACEO.

Nezapomínejte ani na vkusné osvětlení

Jakýkoli exteriér si zaslouží také moderní a elegantní osvětlení. Na trhu se dnes prodává spousta různých svítidel vypadajících maximálně vkusně. Hodně oblíbené jsou především stojací lampy přímo v zahradě, nicméně není problém vybírat si i nástěnná svítidla. Hezká jsou třeba ta v retro podobě, nebo naopak moderní válcovité či čtvercové tvary. V některých případech lze použít i LED pásky či LED panely. Zapomenout nelze ani na osvětlení bazénů. Co se týká barvy, nejčastěji se volí teplá bílá.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.