Sušená rajčata

Nastal čas pro sušená rajčata: V troubě si na zimu připravíte skvělou specialitu

Kolik máte na zahrádce zralých rajčat? Asi zbytečná otázka, zřejmě odpovíte, že tuny. Mnozí už si vyrobili, kečup, nejrůznější omáčky a spoustě lidí jde rajská polévka po několika servírováních doslova krkem. A není se čemu divit. Optimální je opravdu část úrody ušetřit na dobu, kdy budou v supermarketech pouze rádoby rajčata bez jakékoli chuti a vůně. Výbornou volbou jsou rajčata sušená. Jejich příprava je sice většinou zdlouhavější, ale výsledek o to lepší.

Sušit se dá různě, my volíme troubu

Sušit rajčata lze samozřejmě různými způsoby. Tradičně se volí klasické pomalé schnutí na sítu, případně sušička. My vsázíme na klasickou troubu, kde je postup poněkud rychlejší a výsledek skvělý. Buď lze sušit v horkovzdušné troubě, nebo klasické. Na horkovzduch by vám měly stačit 4 hodin na 105 stupňů. Když budete sušit rajčata z obou stran v troubě, budete tak činit na 120 stupňů po dobu cca nějakých 7 až 8 hodin. Záleží na tom, do jaké míry chcete mít rajčata suchá. Někdo preferuje spíše polosuchá. Rajčata by ideálně měla být suchá a stále vláčná. Při přesušení jsou jako troud.

Sušení rajčatCo vše bude k sušení potřebovat?

Samozřejmě kvalitní maximálně zralá rajčata. Ideální jsou o něco větší kusy než cherry, mohou být ale i klasická tyčková. Rozkrájíte je na čtvrtiny ( Někdo krájí i podélně.) a necháme sušit v troubě. Optimálně by měla rajčata být na pečicím papíru. Čas od času byste měli jednotlivé kusy obracet.

Sušená rajčata

Nakonec rajčata patří do oleje

Mezi sušením si připravte olej. Někdo nakládá rajčata vyloženě do olivového. Není od věci smíchat půl napůl olivový a slunečnicový. Směs se rozehřeje, tak aby nedošlo k varu a přechodu ke smažení. Do oleje se vloží bylinky dle preferencí, někdo vsází na tymián a rozmarýn. Jinak je vynikající bazalka. Po vychladnutí oleje se přidávají rajčata a následně se všechno nechá uležet. Optimální je počkat minimálně 14 dní. Odměna ale bude vynikající.

Sušená rajčata

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. Iva Gaidarusová Odpovědět

    My krájíme rajčata na plátky, na každý plátek dáme tenký plátek česneku a kousek čerstvé bazalky. S tím usušíme v sušičce, pak dáváme do sklenic a dobře uzavřeme. Lahoda!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *