Vertikutace trávníku

Základní pravidla jarní vertikutace trávníku

Jaro je tady a s ním spojené různé nezbytné zahradní činnosti. Jednou z nich je bezesporu vertikutace trávníku. Pro mnohé se jedná o zcela rutinní záležitost, nad kterou se nijak nepozastavují. Pokud s tímto procesem nemáte žádné zkušenosti, vůbec to nevadí! Čtěte dál, v následujících řádcích vám dáme několik rad, díky kterým bude vertikutace na jaře hračkou a nikoli nemilou povinností.

Až nazraje čas…

Rozhodně byste neměli nic uspěchat. Jarní vertikutace trávníku by měla probíhat v době, kdy teplota půdy přesáhne 7 stupňů Celsia. Samozřejmě by podklad neměl být promočený, respektive blátivý. Máte-li trávník mladší 3 let, pak také s vertikutací vyčkejte, není zapotřebí jej drancovat, když ještě není nijak výrazně zašlý.

Vertikutátor

Postup vertikutace trávníku

Než se vydáte na plochu s vertikutátorem, nebojte se trávník posekat. Nemusíte rozhodně jít na nejkratší střih, ale pomoct se mu v tomto ohledu vyplatí. Hloubka řezu trávníku by se měla pohybovat okolo 3 mm. Jestliže jde o divočejší trávu v parku, klidně i 5 mm. Nože se zkrátka při zapnutém přístroji musí dotýkat země! Je velmi důležité, do jaké hloubky se při vertikutaci dostává nůž. Jestliže jste doposud vertikutaci neprováděli, pak se vydejte jak podélným, tak i příčným směrem. Optimální je druhý řez ve sklonu cca 25° k prvnímu. Určitě je zapotřebí počítat s tím, že se bude nějaký ten den z řezu vzpamatovávat. Po několika týdnech je zapotřebí vertikutaci zopakovat.

Po vertikutaci…

Poté, co je vertikutace provedena, odstraňte zbytky travní plsti, mechů a jiné nežádoucí součásti. Pokud tak neučiníte, vznikne travní plsť. Rýhy po vertikutátoru vysypte křemičitým pískem. Pomůže to proti udusané půdě. Množství se vyplatí volit cca 4 litry na 2m² trávníku. Po odstranění těchto částic a zasypání trávník zalijte. Vhodné je i dohnojení dolomitským vápencem.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *