Řez vinné révy

Jak správně ořezat vinnou révu

Většinu ovocných dřevin je nutné ořezat a vinná réva není žádnou výjimkou. Po zimě nastává čas na řez této dřeviny a my se společně s vámi podíváme na zásady tohoto správného řezu, který je pro vinnou révu specifický. Pojďme na to!

Správné stříhání

Pojďme se nejprve podívat, jak správně vinnou révu stříhat. Úhel tohoto řezu záleží na tom, jak je výhon postaven. Je-li výhon, který zkracujete, ve vodorovné poloze, veďte řez rovně. Na šikmý řez dochází, prořezává-li se rostlina. Základní zobecnění tedy zní, že řez se dělá pod tím úhlem, který umožní rychlé odvedení dešťové vody z této ranky po řezu. Je to dobré z důvodu hojení. Ranka nezahnívá a rychle se hojí. Řez má být také veden dále od pupenů, jelikož by mohlo dojít k jeho poškození a následnému zaschnutí. Výrazně vám zjednoduší práci speciální nůžky pro vinaře. ¨

Výhonky na tažných drátech

Jak ve velkoprodukci, tak v malých rodinných zahradách se běžně užívá taková metoda pěstování hroznů, při které se používají tažné dráty. Takový postup je navíc velice jednoduchý. V prvním roce zkrátíte mladou sazenici asi na 20 centimetrů výšky od země a v létě se zapěstuje hlavní výhon, který se vztahuje k opoře. Ostatní postranní výhonky se odstraňují. Druhá zima je ve znamení zkracování, kdy se takto upravují hlavní výhon. V létě vyrůstají mladé výhony. Poté se zkracuje opět prostřední výhon a dva výhony ze stran se vyvážu k nataženým drátům.

Ty řezu závisí na více faktorech

Typ řezu nevychází jen z dané odrůdy révy, ale také závisí na způsobu jejího pěstování. Na rodinných zahradách je velmi častou praxí, že se réva pěstuje na drátech, které jsou nataženy mezi dvěma sloupy. Dráty se musí během roku několikrát natahovat. Řez tak musí odpovídat pozici révy na tomto drátu. Jde totiž o dlouhověkou rostlinu a její tvar a mohutnost se časem mění. Řezem tak můžeme korigovat toto zvětšování.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *