Zajímavý tip na výsev okurek: Semena vyklíčí za pár hodin a rostliny budou odolnější

Sazenice okurky

Výsev okurek má u nás poměrně hlubokou tradici a dát si skvělou domácí nakladačku nebo hadovku určitě stojí za to. Pokud vyséváte okurky doma, určitě byste měli zbystřet, jelikož můžete využít hodně zajímavého triku, který vám pomůže k tomu, aby vaše sazeničky byly mnohem silnější. Samozřejmostí je v případě tohoto tipu také extrémně rychlé klíčení okurek. Potřebovat toho budete opravdu velmi málo a nevyjde vás to ani nijak draho. 

Peroxid vodíku jako skvělý stimulant 

Vynikající volbu pro klíčení okurek a následný skvělý růst představuje 3% peroxid vodíku. Právě on totiž obsahuje atomy kyslíku. Jedná se o vynikající oxidační činidlo a desinfekční prostředek. Právě peroxid vodíku dokáže skvěle pomoct při měknutí slupky semínka, a urychlí tak samotný růst. Mimo jiné také desinfikuje, což vede k odstranění všech patogenů včetně různých hub. Především u semínek neznámého původu může hrozit zavlečení nějaké nepříjemné choroby.

Sazenice okurkyVzrostlejší sazenice okurek: Foto Pixabay

Jak na to? Nic složitého

Stačí si vzít nádobu s plytkým dnem. Na to nasypete semínka a následně zalijete zmíněným roztokem. Vrstva roztoku by měla mít kolem 5 mm. Necháte je pak v roztoku zhruba 30 minut, případně i několik hodin až do jejich vyklíčení. Jinak je třeba počítat s tím, že dojde ke změkčení pouze u semínek, jež ještě nebyla chemicky nijak upravována. Ideální jsou tedy zejména ta domácí.  

Většinou jsou semínka kvalitní

Nejspíše se vám stane, že některá semínka vyplavou na povrch. Může to být známka toho, že nejsou kvalitní, ale nemusí tomu tak být. Je důležité počkat oněch 30 minut, možná klesnou na dno. Pokud se tak nestane, nevysévejte je. Nevyklíčila by a vy byste měli zbytečnou práci navíc.

Zdroje info: Autor, sociální síť Meta, tojenapad.sk, youtube/Poleznoe TV

Sazenice okurek: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.