Odrůdy vhodné pro výsev a sklizeň mladých listů špenátu. Recept na chutné špenátové palačinky

špenát

Po zimě přirozeně toužíme se zakousnout do vlastní čerstvé zeleniny. Pokud si chcete pochutnat na mladých listech špenátu, je třeba zvolit vhodné odrůdy pro výsev a následnou sklizeň. Které to jsou? A jak si doma připravit chutné špenátové palačinky? Přinášíme jednoduchý recept, který zvládne každý.

Špenát je zdravý, chutný a je nazýván zeleninou krátkého dne. Jakmile se den prodlouží na 10 až 14 hodin, tak většina odrůd začíná kvést a rostliny tak vytvářejí malé hořké listy s vyšším obsahem kyseliny šťavelové. To je důvod, proč se špenát nepěstuje v létě.

Vhodné odrůdy pro časné jaro

Základem je volba vhodného druhu. Při výběru je třeba se řídit plánovaným termínem výsevu. Pro pěstování časně na jaře jsou vhodné odrůdy, které snášejí dobře chlad. Volte rané F1 hybridy, jako například Hudson F1, mezi osvědčené patří také Monores či Bordeaux.

Výsev a tip pro udržení co nejvíce prospěšných látek

Výsev se provádí časně na jaře, a to do řádků 30 cm od sebe vzdálených. Rostliny vysoké cca 5 cm je třeba sklidit buď protrháváním celých rostlin, postupným otrháváním vnějších listů, nebo také seřezáním listů na 2,5 cm nad zemí, aby rostlina mohla znovu obrůst novými listy. Sklizeň špenátu lze prodloužit postupnými výsevy.

Nejzdravější ze špenátu jsou samozřejmě jeho listy. Nejvíce prospěšných látek získáte konzumací v čerstvém neboli syrovém stavu, jako například v salátu. Pakliže však špenát krátce podusíte, tak z něho získáte ještě více vitamínu A. Špenát je výborný samotný, jako příloha. Rovněž ho můžete zkusit přidat do jiných jídel. Vyzkoušet můžete i chutné špenátové palačinky.

zelenina

Foto: Pixabay

Jednoduché palačinky se špenátem

Základem jsou klasické palačinky, kdy 400 ml mléka, 200 g hladké mouky, 2 vejce, špetku soli, špetku cukru společně vyšleháte mixérem a necháte cca 10 minut odstát. Na pánvi s kapkou oleje a na mírnějším stupni lijte těsto po sběračce na 1 kus. Opékejte z obou stran rovnoměrně. Podávejte se špenátem.

Zdroj: ireceptar.cz, nkz.cz

Náhledové foto: Pixabay