Zahrada v prosinci aneb Sklizeň a ochrana otužilé zeleniny po celou zimu

pórek

I v prosinci lze sklízet některé druhy zeleniny. Dokonce mnohá je ještě chutnější po přejití mrazem. Abyste se mohli těšit z vlastní sklizně zeleniny i v zimě, je třeba se o ni správně starat a ochránit ji před mrazy.

Mezi osvědčenou klasiku patří pórek, růžičková kapusta či kadeřávek. Zelenina, která je otužilá a můžete ji sklízet v průběhu celé zimy. Jak se o ni starat v zimním období?

Sklizeň a ochrana pórku v zimním období

Zimní pórek lze postupně vyrývat už od září. Co nespotřebujete, můžete bez problému nechat na záhonu. Zelenina, která je odolná a bez újmy na vzhledu i chuti přečká teploty i do – 15°C. Jediným problémem může být vydobytí ze zmrzlé půdy. Pórek ale můžete mít v pařeništi či ve skleníku, kde půda nepromrzá.

Nicméně běžně pórek bez problému přezimuje venku, a dokonce sklizený v lednu je chutnější než ten, který se sklidil a skladuje se ve sklepě. Mezi nejvíce odolné odrůdy patří Elefant či Winner. Pakliže chcete sklízet pórek venku a mít ho na záhonu, tak je důležité, aby půda nepromrzla. Toho docílíte nastýlkou ze slámy nebo listí. Takto ošetřený pórek neutrpí žádné škody a vydrží venku po celou zimu. Účinnou ochranou před holomrazy je zakrytí pórku netkanou textilií. Tkanina musí být po celém záhonu a dostatečně volná, aby nemohla omezit rostlinu v růstu.

Otužilý kadeřávek lze sklízet i v době silných mrazů

Kadeřávek je velmi otužilý a můžete ho bez problému sklízet i v době silných mrazů. Dokonce rovněž chutná lépe až po přejití mrazem. Jen mějte na paměti, že ve zmrzlém stavu jsou jeho listy velmi křehké, tak je třeba si dávat pozor, aby se nemačkaly. Ideální je přenesení ze zahrady domů v nějakém košíku a nechat roztát. Při sklizni je lepší odřezávat jen vrcholky stonků a košťály nechat na záhonu. Díky tomu se dočkáte druhé sklizně, neboť záhy zelenina znovu obrazí. Zelenina, která vydrží i kruté mrazy, ale pokud nenapadne sníh, tak jeho listy budou trpět zimním sluncem. Proto je třeba kadeřávek zakrýt chvojím.

růžičková kapusta

Foto: Pixabay

Chutná růžičková kapusta milující sníh

Růžičková kapusta je rovněž chutnější po přejití mrazem. Je odolnou zeleninou, kterou můžete sklízet i v prosinci. Jen pozor na to, že sice snáší dobře mrazy, ale při suché zimě je to horší. Ideální je, pokud je přikrytá sněhovou nadílkou. V případě zimy bez sněhu je lepší kapustu vyndat ze záhonu a založit do chladného pařeniště, kde vám bez problému vydrží až do začátku jara. Mezi velmi odolné odrůdy patří Rosella F1 a Content F1.

Růžičky kapusty lze sklízet postupně, jak dorůstají. Avšak lepší, než je vylamovat, je odříznutí celého vrcholu košťálu. Zelenina, kterou lze dobře zamrazit. Pokud nechcete chodit na zahradu a postupně sklízet, tak ji můžete nasáčkovat do mrazáku.

Zdroj: izahradkar.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay