Zahrada nespí aneb Sklizeň otužilé zeleniny a možný lednový výsev pro předpěstování sazeniček

růžičková kapusta

Ani v lednu zahrada nespí. Je vhodná doba na sklizeň otužilé zeleniny, která přečkala na záhonech i Vánoce. A jak je to s lednovým výsevem?

Každý zahrádkář ví, že zahrada spí jen zdánlivě. Práce je i v lednu. Však na záhonech čeká na sklizení otužilá zelenina, planá i šlechtěná. A rovněž už je možné i začít s výsevem určitých druhů zeleniny.

Sklizeň odolné zeleniny

Pokud máte na zahradě kadeřávek, pórek, růžičkovou kapustu, tak můžete v průběhu ledna stále sklízet tuto čerstvou zeleninu. Zejména v případě růžičkové kapusty platí, že je chutnější právě po přejití mrazem. I když se jedná o otužilou zeleninu a mráz nevadí, tak ale jejich kvalitu může snížit pěkné počasí, tj. teplo přes den a náhlé prudké ochlazení v noci. Proti těmto teplotním výkyvům a silným holomrazům je dobré záhony chránit. Stačí na ně dát bílou netkanou textilii, zespoda slámu nebo listí.

Jiná péče není ani třeba pro tuto nenáročnou a odolnou zeleninu. Snad jen je dobré myslet na zálivku, pokud je déle trvající sucho. I v zimě může trpět nedostatkem vláhy. Proto v takovém případě je dobré v bezmrazých dnech důkladně zalít.

sazenička

Foto: Pixabay

Lednové výsevy aneb čas pro předpěstování sazeniček

V tomto měsíci už je možné do misek i truhlíků na okenních parapetech začít vysévat semena pro předpěstování sazeniček. Zejména těch, které se pak dále pěstují ve skleníku nebo pařeništi. Mohou být proto vzrostlé dříve než v případě sadby pro venkovní záhony. Můžete začít s výsevem paprik, rajčat, salátu, celeru, květáku i brokolice.

Dobrou volbou jsou i ředkvičky či mrkev karotka, které nemusíte ani předpěstovávat doma, ale lze je rovnou vysadit do pařeniště či skleníku. Samotná rychlost klíčení i růstu se odvíjí od intenzity osvětlení (zpravidla umělého) a teplotě. Pro chilli papriky, lilky je optimální teplota v rozmezí 22 až 25 °C. Co se týče rajčat, ta snesou i nižší teploty kolem 21 °C.

Užitečná rada pro pěstitele rebarbory

Pokud máte rebarboru, která je nyní skrytá pod zemí, nastelte důkladnou vrstvou listí, slámy či kompostu, která jí zajistí ochranu proti mrazu, bude vám na jaře po opatrném odhrnutí pokrývky, rašit dříve.

Zdroj: ireceptar.cz, adbz.cz

Náhledové foto: Pixabay