Orchidej: návod, co dělat po opadu jejích květů

Orchidej

Orchidej kvete opravdu dlouho. Svou nádheru si udrží klidně i tři měsíce v kuse. Není proto překvapením, že po tomto období následuje období klidu. I když ale rostlina ztratila své nádherné květy, měli byste ji zalévat stejně často, jako když květy měla. Stejně tak není vhodné rostlinu přesunovat na tmavější místo. Pro opětovné kvetení je důležité, aby rostlina měla přístup ke světlu – nikoli přímému slunečnímu, ale rozptýlenému.

Orchidej po odkvětu

V podstatě si můžete vybrat ze dvou možností, co můžete udělat, až květy opadnou. Ten první je, že výhonky, na kterých květy rostly, necháte jednoduše být. Prostě s nimi neuděláte vůbec nic a počkáte, až si rostlina sama poradí. I po odkvětu bychom měli jednou až dvakrát měsíčně hnojit (podle typu hnojiva a návodu na obalu), avšak v poloviční doporučené dávce. Je možné, že na konci starého květního klasu se objeví nová poupata. Pokud ale květ zežloutne, měly bychom odstranit celý výhonek.

Orchidej

Foto: Pexels

Seříznout orchidej

Druhou možností je výhonek orchideje po odkvětu odříznout. To ji může podpořit k vytváření nových výhonků, které později pokvetou. Díky tomu, že odříznete tento stonek, může orchidej soustředit svou energii do kořenů a listů. To jí pomůže dříve vyvinout nové výhony. Při odřezávání používáme čisté nástroje (pokud možno sterilizované). Je jen na vás, kterou ze dvou možností zvolíte.

Orchidej a další kvetení

U orchideje můžete podpořit další kvetení, a to tak, že po opadu posledního květu ji na noc budete přenášet do chladnější místnosti. Ideální noční teploty 13 až 18 °C. Za nějaký čas můžete zpozorovat, že rostlina vyprodukuje výhonek, který z počátku vypadá jako nový kořen. Na rozdíl od něj ale směřuje vzhůru a její konec je zaoblený. V tomto okamžiku můžete svou rostlinu přestat přenášet do chladnější místnosti. Jak bude stonek růst, podepřete ho k tyčce vhodné pro orchideje.

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/just-add-ice-orchid-blog/bid/42463/after-orchid-flowers-fall

https://www.dumabyt.cz/rubriky/zahrada/kvetiny/spravna-pece-o-domaci-orchideje_23034.html

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!