Zachovejte barvu mulče: Pět osvědčených tipů, jak na to

Mulč

Mulčování je ideální pro potlačení růstu plevele a udržení vlhkosti v půdě. Může také ochránit rostlinu před rozmary počasí a v případě organického mulče také poskytnout důležité živiny. Kromě toho má i estetickou funkci. Jak dosáhnout toho, abyste zachovali barvu mulče?

Proč ztrácíte barvu mulče?

Důvodů, proč mulč ztrácí svou barvu, může být několik. Mulč neztrácí svou barvu, protože byste o něj nepečovali. Prostě stárne a rozkládá se. Je to přirozený proces. Někdy ale mohou některé vlivy proces rozkladu urychlit. Tak například silné slunce barvu vyšisuje poměrně rychle. Také déšť se může na barvě mulče podepsat. Dalším důvodem může být růst plevele. Nejrychleji bledne organický mulč, jako je listí či štěpka. Organické mulče jsou ale pro půdu mnohem prospěšnější, protože na rozdíl od syntetických se rozkládají a poskytují živiny.

Mulč

Foto: Pixabay

1. Pravidelně mulč míchejte

Spodní část mulče není vystavena slunci, takže není vybledlá. Stačí, když mulč jednou až dvakrát za rok promícháte, a můžete tak docílit jeho lepšího vzhledu.

2. Naneste tenkou vrstvu nového mulče

V případě, že už máte promíchaný mulč, ale jeho barva se nezlepšila, můžete přistoupit k dalšímu kroku. Tím je přidání nového mulče. Stačí jen tenká vrstva, abyste opět dosáhli krásného vzhledu.

3. Použijte syntetický mulč

Pravdou je, že syntetický mulč sice žádné živiny přikrytým rostlinám nepřidá, na druhou stranu může být estetičtější. Jeho barvy navíc mohou vydržet mnohem déle. Ideální je pryžový mulč, který je velice odolný a nevybledne. Přitom ale zvládne (kromě živin) všechny úkoly mulče.

4. Pouze mírná zálivka

Zalévání mulče je nezbytné, avšak postačí pouze mírné množství vody. Rostlinu zalévejte hlavně ke kořenům. Vyhýbejte se nadměrné zálivce mulče, to totiž (mimo jiné) vede k jeho rychlejšímu blednutí.

5. Chraňte mulč před vlivem počasí

Pokud máte možnost ochránit mulč před stálým sluncem nebo dokonce deštěm, získáte tak nejdéle trvající mulč vůbec. I ten bude časem blednout, tento proces ale bude pomalejší. Je samozřejmé, že takto lze ochránit mulč pouze u těch rostlin, které nevyžadují příliš mnoho slunečního svitu.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/how-to-keep-mulch-from-losing-its-color/

https://cs.womanexpertus.com/mulchirovanie-klubniki-chto-eto-takoe-materialy-dlya-mulchi-i-sposoby-ukladki/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!