Ředkvičky ve sladkokyselém nálevu, po kterých se zapráší

Ředkvičky

Zkoušeli jste někdy nakládat ředkvičky? Že ne? Určitě to vyzkoušejte, protože nakládané ředkvičky mají nejen krásnou růžovou barvu, ale jsou také lahodnou tečkou k vajíčkům, grilovanému masu či do salátů a tak dále. Navíc jejich příprava je naprosto jednoduchá a ve spíži vám vydrží velmi dlouho. Takže pokud již máte nebo brzy budete mít dostatek ředkviček, vyzkoušejte tento recept. 

Něco málo o ředkvičkách

Ředkvičky můžeme pěstovat celoročně – časně z jara ve fóliáku, v březnu již na záhoně (pokud nehrozí silné mrazy), ale také doma na parapetu i v chladném období. Semena ředkviček nevysévejte do prohnojeného substrátu. Také je určitě nemusíte přihnojovat. A jaké nutriční hodnoty nám ředkvičky mohou nabídnout? 

Ředkvičky
Foto: Pixabay

Ředkvičky se doporučují lidem, kteří trpí špatným zažíváním – celkově totiž působí dezinfekčně na celý trávící trakt. Pomohou při nadýmání, ale i při průjmech. Díky minerálním látkám a vitamínům, působí detoxikačně a podporují správnou funkci imunitního systému. Rozšiřuje cévy a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Selen zase působí jako antioxidant, který tělo zbaví těžkých kovů a u mužů zvyšuje plodnost. Pomáhají při cukrovce a posilují paměť. Výhody, které souvisí s konzumací ředkviček, je jistě více – avšak tyto jsou zásadní. 

Recept na nakládané ředkvičky

Suroviny, které budete potřebovat:

  • 20 ředkviček
  • 2 bobkové listy
  • sůl dle chuti
  • 500 mililitrů vody
  • 7 gramů hořčičného semínka
  • 50 mililitrů octa
  • 30 gramů cukru

Ze všeho nejdříve vysterilizujte zavařovací lahve a postavte hrnec na sporák. Nalijte do něj odměřené množství vody, přidejte sůl (uvádíme dle chuti, ale přibližně půlka čajové lžičky), ocet, hořčičná semínka, cukr, bobkové listy a vařte přibližně šest minut. 

Nyní si připravte ředkvičky, které opláchnete a odřežete kořeny i listy. Následně je dejte do zavařovacích sklenic a zalijte připraveným nálevem, přibližně půl centimetru pod okraj. Zavíčkujte a sterilizujte dvacet minut na 90 °C. To je vše – velmi jednoduché. Pokud nakládané ředkvičky neznáte, věřte, že je nebudete dělat naposledy.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6412475/, https://www.zdravizone.cz/redkvicky-10-ucinku-na-nase-zdravi/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)