Zabodujte uříznutím láhve svépomocí a bez řezačky

Nemáte nouzi o nápady, ovšem leckdy vás nepříjemně zarazí dostupné možnosti vaší domácí dílny? Jestliže vám padly do oka nejrůznější lahve a lahvičky, které se před vašima očima proměňují v mini-skleník či nevšední zahradní dekoraci, pak máme pro vás skvělý tip. Nemusíte kupovat drahou řezačku, stačí jen navštívit garáž a budete mít všechno, co potřebujete.

Vystačíte si totiž jen s provázkem, acetonem a trochou trpělivosti. Na pomoci si totiž vezmete fyziku, respektive střídání vysokých a nízkých teplot.

Stačí zapálit a počkat na výsledek

Ale aby byl seznam pomůcek kompletní, připravte si kromě lahve i dřez (nebo jinou vhodnou nádobu se studenou vodou), provázek, aceton (nebo třeba odlakovač na nehty, který aceton přirozeně obsahuje), zapalovač a brusný papír.

Nejdříve obtáhněte místo, kde chcete lahev řezat, silným provázkem. Utáhněte ho tak akorát, aby neklouzal a zbytek odstřihněte. Poté provázek sejměte a namočte ho do acetonu. Navlékněte zpět na lahev a zapalte.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Lahví mírně otáčejte, abyste zvýšili teplotu hoření. Jakmile se rozpálí, ponořte ji šokově do studené vody (nejlépe i s kostkami ledu). Právě rozdíl obou teplot způsobí, že sklo se v místech, kde hořel provázek naruší a oddělí. Bohužel ne vždy to vyjde napoprvé.

V takovém případě je nutné jednoduše celý postup opakovat, dokud nebudete úspěšní. Předtím však vždy povrch lahve dostatečně vysušte.

Co by se ještě mohlo hodit

Hrany začistěte brusným papírem, abyste se o sklo nepořezali. A to nejlépe zevnitř i zvenčí. A pro řezání vždy vybírejte lahve se silnými stěnami. Tenké sklo má tendenci praskat i v místech okolo linie vystavené žáru. Snadno by se vám tak mohlo rozpadnout v rukou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)