Podzim plný barev se zahradními vřesovišti

Vřes

Pokud se chcete ze své zahrady těšit i v listopadu, kdy pomalu ale jistě dochází k odkvétání i těch nejodolnějších chryzantém, je načase založit si vřesoviště. Právě vřesy přichází ve spoustě barev. Vřes obecný (Calluna vulgaris) je rostlina, jejíž původní barva je růžová. Z ní ale byly vyšlechtěny kultivary v různých barvách – v bílé, fialové, červené či dokonce žluté. Takže opravdu je z čeho vybírat.

Základem je kyselá půda

Rozhodnete-li se založit vlastní vřesoviště, je důležité ho opatřit kyselou půdou. Tu totiž vřesy milují a neobejdou se bez ní. Vřesy kvetou právě v období listopadu, proto jsou skvělé pro doplnění barev do vaší zahrady. Výška vřesu obecného je obvykle okolo 40 až 45 cm. Pokud vřesům poskytnete dobře propustnou kyselou půdu, budou se už v podstatě pěstovat samy. Tak moc nenáročné jsou. Pro sytost barev a větší množství květů je vhodné zvolit slunné stanoviště.

Vřesy vyniknou na mírných svazích

Samotná podoba vřesoviště závisí na vás a vašich preferencích. Vřesy ale skvěle vyniknou právě v mírných svazích ve společnosti větších i menších kamenů. Vřesy vysazujeme ve skupinkách po třech až pěti rostlinách – s postupem času (cca za 3 roky) vytvoří krásný barevný koberec. Při plánování vřesoviště je potřeba dobře si rozmyslet umístění, protože vřesy jen těžko snáší přesazování.

Erica

Erica: Zdroj obrázku Pixabay.com

Ochrana před mrazem

Vřesy jsou odolné rostliny, těm mladším je ale dobré trochu pomoci a ochránit jejich kořeny. Postačí klasická mulčovací kůra. Pokud by přišel holomráz, je vhodné rostliny ochránit také netkanou textilií. Rostliny pravidelně zaléváme – avšak pokud by teplota klesla pod nulu, zálivku vynecháme.

Řez vřesů

Abychom dosáhli kompaktnosti, je dobré vřesy pravidelně zastřihávat. Řez se provádí na přelomu března a dubna a snažíme se o dosažení půlkruhové koruny. Stříháme 1 až 2 cm pod odkvetlou částí koruny. Neřezané vřesy rostou do výšky, ale uprostřed nejsou bohaté a kompaktní.

Další rostliny vhodné do vřesoviště

Vřesy jsou krásné samy o sobě, je ale vhodné je doplnit ještě dalšími rostlinami. Skvěle se hodí nižší jehličnany, jako jsou borovice nebo jalovce, či okrasné trávy, jako je smělek ostřice či kostřava.

Vřes: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!