Pěstování kadeřávku na balkoně

Kadeřávek

Pěstování na balkonech je vhodné zejména pro ty, kdo nemají to štěstí a nemají vlastní zahrádku. Nemusí se vzdávat snu o vlastnoručně vypěstované zelenině. Pěstování na balkonu či v truhlících není těžké, a to ani v případě ovoce a zeleniny. Jen je potřeba vědět, u které plodiny se to vyplatí. A že je jich spousta. V tomto článku se zaměříme právě na kadeřávek, čili kadeřavou kapustu. Ten je totiž skvělou balkonovou zeleninou.

Proč právě kadeřávek?

Kadeřávek je skvělou rostlinou, pokud s pěstováním v truhlících začínáte. Je totiž nenáročný a navíc ho můžete sklízet i v zimě. Obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů, takže zdraví z přírody budete mít vždy po ruce. Nejenže skvěle chutná, také dobře vypadá! Může váš balkon ozdobit, zatímco si na něm také pochutnáte.

Kadeřávek

Kadeřávek: Zdroj obrázku Pixabay.com

Ideální období pro vysévání

S výsevem kadeřávku začněte v květnu (je vhodné si sazenice předpěstovat již v březnu). Pokud ale začnete později, nic se neděje. Vzrostlý kadeřávek je dosti odolnou rostlinou, která si poradí i s prvními mrazíky – někdo dokonce tvrdí, že listy kadeřávku jsou po přemrznutí chutnější. Nicméně když se přiblíží období mrazíků, je dobré květináč izolovat, abyste zabránili promrznutí kořenů. Květináč je vhodné obložit například polystyrenem a nahoře ještě přikrýt vrstvou mechu. Samotné listy mohou být mrazu vystaveny. U výsevu je potřeba dát pozor na to, že se jedná o poměrně košatou rostlinu, takže vyséváme řídce.

Sklizeň

Listy je možné sklízet od léta. Sklízíme jednotlivé listy. Protože rostlina roste do výšky, budou se neustále tvořit nové listy. My se zaměříme tedy na sklízení vnějších listů. Jsou skvělé do polévek, dušené jako příloha k pečeným masům nebo třeba do smoothie. Vzhledem k obsahu vitamínů (A, C, E) a vláknině je to skvělá rostlina pro zdraví celého organismu.

Kadeřávek: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!