Wasabi: návod na pěstování japonského křenu

Wasabi pasta

Máte wasabi rádi natolik, že jste se rozhodli zkusit si vypěstovat své vlastní? Jde to i v našich podmínkách. Latinský název této rostliny zní Eutrema japonicum, dříve také Wasabium japonicum. Český název zní eutrema japonská, ale ve většině případů používáme spíše označení wasabi nebo japonský křen. Od toho klasického se liší zbarvením, které má zelenou barvu. Koupit si wasabi pastu, která je kvalitní, může být problematické, protože nemusí obsahovat velké množství Eutrema japonicum. Můžete se ale pokusit vypěstovat si svou vlastní rostlinu.

Volba umístění

Wasabi miluje stinná místa, která jsou vlhká, ale dostatečně teplá. Ideální teploty pro pěstování jsou od 7 do 21 °C, přičemž na časté výkyvy teplot (jaké zaznamenáváme zejména na jaře) je rostlina velmi citlivá. Pokud je ale zdravá, může zvládnout i mrazy. Na podzim, pokud je rostlina dostatečně silná, může kořen dozrávat i při teplotě do -8 °C. Tehdy je možné ji ještě sklízet. Vzhledem k tomu, že podmínky, ve kterých je vysoká vlhkost vzduchu, stín a teplo je v našich podmínkách poměrně těžké vytvořit, mnoho lidí volí pěstování ve skleníku.

Sushi

Foto: Pixabay

Ani teplo, ani zima – ani tma, ani světlo

Wasabi je velmi choulostivá a na růst náročná rostlina. Nesnáší mráz ale ani horko. Také nemá ráda přímé sluneční světlo – ideální je poměr 30 % světla a 70 % stín. Často se tedy pěstuje pod baldachýnem stromů. V Japonsku je wasabi řemeslem, které se dětí z generace na generaci. Průmyslové pěstování wasabi se provádí hydroponicky, náklady jsou ale příliš vysoké, což se samozřejmě promítne také na konečné ceně výrobku.

Výživná půda je základ

S dostatečným časovým předstihem zapracujte do půdy hnojivo s obsahem síry. Hodnota pH půdy by se měla pohybovat mezi 6 a 7. Ačkoli by půda měla poskytovat dostatek vlhkosti, musí být dobře propustná, protože wasabi je citlivý na stojatou vodu. Ta může způsobit hnilobu a další problémy.

Výsev a výsadba

Pokud se rozhodnete pěstovat wasabi ze semínek, namočte jej den předem ve vlažné vodě. Tak urychlíte jejich klíčení. Poté je v rozmezích 3 až 7 cm vtlačte do půdy. Ihned poté je zalijte vodou. Od této chvíle musí být půda vždy vlhká, ale ne přemokřená. Po vyklíčení vyjednoťte rostliny tak, aby mezi sebou měly rozestupy alespoň 30 cm. Při jakékoli práci s rostlinou (například při odstraňování plevelu) si dávejte pozor: listy jsou příliš křehké a náchylné ke zlomení. Rostlinu denně zalévejte.

Sklizeň rostliny

Ideální velikost kořene určeného ke sklizni by měla být 18 až 21 cm. Vzhledem k tomu, že kořen roste pod zemí, je obtížné tuto chvíli určit. Jisté je ale to, že to potrvá minimálně dva roky. To je také doba potřebná k tomu, aby wasabi získalo svou chuť. Ta se projevuje teprve po nastrouhání, takže ať už se rozhodnete kořen využít jakýmkoli způsobem, vždy jej nejprve nastrouhejte. Rostlina, která je připravena ke sklizni by měla být vysoká asi 70 cm – v tuto chvíli zastaví svůj růst a energii směřuje dolů, k vytvoření kořenu. Některé rostliny můžete nechat v zemi a odebrat z nich semena pro další výsadbu.

Zdroj: https://twojogrodek.pl/Wasabi-z-ogrodka-jak-wyhodowac-te-ostra-przyprawe

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!