Vyzrajte na typickou letní surovinu – batáty mohou chutnat báječně. Musíte ovšem vyzkoušet ty správné recepty

Pro uvaření batátů bývá obvykle potřeba něco okolo 10 až 15 minut. Měly by mít konzistenci povařené mrkve. Batáty jsou ovšem velmi chutnou součástí jídelníčku a rozhodně je lze upravovat více způsoby.

Vařené batáty s bylinkami

Ovšem pozor, pokud má někdo rád tuto pochoutku krásně křupavou, pak je nutné tuto dobu zkrátit alespoň na polovinu. Nebojte se – neotrávíte se, batáty je totiž možné jíst i syrové. Jakmile budete mít hotovu, mohou se vařené batáty ochucené libovolnými bylinkami podávat. Nejlépe chutnají jen tak s nakládanou okurkou nebo nakládanou paprikou a čerstvým žitným pečivem. Ovšem opepřete je a osolte až na talíři, jinak vám mohou ztvrdnout.

Náhledové foto: Pixabay

Bramborový salát s batáty

Pokud si chcete dopřát zdravější verzi bramborový salát, pak místo vařených brambor použijte vařené batáty – ano, tak jednoduché to je. A aby byl výsledek ještě lepší, připravte si ho jako naši předci. A jak vypadal?

Batátový salát s vývarem

Majonézu byste v něm hledali jen marně. Bramborový salát, ačkoli byl jídlem svátečním, patřil mezi pokrmy, které si mohly dovolit i chudé rodiny. Základ z brambor, kořenová zelenina, olej, ocet, lehce opepřený, osolený a zalitý trochou hovězího vývaru. Takto jej dávali na stůl naši předci, často jako hlavní sváteční jídlo, neboť mnohé rodiny na masité pokrmy finančně nedosáhly. A právě pro batáty je tato úprava přímo perfektní – chuť vývaru se k nim totiž skvěle hodí.

Další úprava salátu

Dnes se do salátu krom brambor a kořenové zeleniny přidávají také vejce, čerstvá cibulka a bylinky či například hrášek. Když však porovnáme dnešní salát s tím, který se podával před sto lety, vidíme, že základ této lahůdky zůstává stále stejný. Když do něj ovšem místo brambor přidáte batáty, potěší vás množstvím živin navíc. Bude tedy zdravější a budete si ho moci dopřávat mnohem častěji. A o to přece u dobrého receptu jde, nebo ne?

Zdroj: https://www.skrblik.cz/navod/jak-uvarit-bataty/, https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/co-s-bataty-uvarte-polevku-upecte-moucnik-pripravte-kasi-nebo-chipsy, https://www.bataty.cz/, Kuchařka naší vesnice

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)