Vypěstujte si bez černý: v různých odrůdách

Bez černý plody

Bez černý (Sambucus nigra) je zkrátka univerzální rostlina, ze které můžeme mít užitek hned dvakrát do roka. A přitom jsou výrobky z něj úplně jiné! Z květů obvykle vyrábíme sirupy, vína nebo med. Z plodů zase zavařeniny, marmelády nebo třeba likéry. Pamatujte si, že plody bychom měli konzumovat vždy až po tepelné úpravě, protože syrové mohou způsobit nevolnost. Černý bez je vhodnou rostlinou pro milovníky přírody: květy přilákají do vaší zahrady včely, plody zase ptáky.

Pěstování černého bezu

Černý bez obvykle roste volně v přírodě. Pokud z takového keře sbíráme květy nebo plody, mělo by jít o keře, které se nevyskytují v blízkosti rušných cest nebo polí, na které se používají chemické postřiky. Proto je dobré si vypěstovat svůj vlastní černý bez. Bez má rád vlhkou, ale dobře propustnou půdu. Už ale nezáleží na tom, jestli jej budete pěstovat na plném slunci nebo v polostínu. Pokud si chcete usnadnit sběr, vyplatí se vždy na jaře keř seříznout, aby vzrostl jen do určité velikosti. Každý rok můžete keři přilepšit dobře vyzrálým hnojem nebo hnojivem na listy.

Bez černý květy

Foto: Pixabay

Řez černého bezu

Černý bez snese opravdu důkladné prořezání. Řez provádějte každý rok, aby si keř zachoval svůj tvar. Ponechte jen několik stonků rostoucích ze země. Díky prořezu umožníte růst nových výhonků. Černý bez můžete množit prostřednictvím řízků, které získáte například i při tomto řezu.

Choroby a škůdci

Bez je poměrně odolná rostlina, která není náchylná na choroby a ani na škůdce. Jediný škůdce, který rostlinu může potrápit, je mšice. Pokud se pustí do vašeho stromku, můžete nalákat jejich přirozené škůdce nebo se mšicí zbavit pomocí mýdlové vody či dalších dostupných prostředků.

Různé odrůdy bezu

Pokud toužíte po atraktivnějších a neobvyklých odrůdách černého bezu, určitě byste měli vyzkoušet tyto odrůdy:

  • Sambucus nigra „Black Lace“: listy této rostliny jsou téměř černé. Také květy mají zajímavou barvu: jsou světle růžové. Na podzim se pak listy bezu zbarvují do rudé.
  • nigra „Marginata“: typický je svými bílými květy, které jsou na konci léta nahrazeny černými bobulemi. Listy jsou zelené a po krajích lemované žlutou barvou.
  • nigra „Black Beauty“: tato odrůda nese na konci jara světle růžové květy, pro které je charakteristická citronová vůně. Listy jsou téměř černé.
  • nigra „Golden Tower“: jedná se o rostlinu menšího vzrůstu, než je u černého bezu zvykem. Hodí se tudíž do menších zahrad. Listy mají světle zelenou – až zelenozlatou barvu. V létě jsou zdobené také bílými květy.
  • nigra f. pofyrophylla „Guincho Purple“: tato odrůda je vysoká až 6 m, listy jsou zelené, ale na podzim se zbarvují do atraktivní fialové a červené barvy. Květy mají typickou bílou barvu, objevují se na jaře, a na podzim se z nich tvoří černé plody.
  • racemosa „Sutherland Gold“: tento bez má klasické bílé květy. Důvod, proč si jej ale spousta zahradníků oblíbila, jsou zlatavě zbarvené listy.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-elder/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!