Využití rybízu – uchovejte všechny jeho vitamíny na horší časy

Červený rybíz

Využití rybízu: Na našich zahradách jsou keře rybízu – obvykle rybíz černý (Ribes nigrum) nebo rybíz červený (Ribes rubrum) – k vidění docela často. A když začnou plodit, pak mnohdy přichází důležitá otázka – co s nimi?

Možností pro jejich úpravu a skladování existuje nespočet. Aby však byl jejich potenciál využit naplno, pak je dobré zamyslet se nad tím, co od jednotlivých postupů očekáváme.

Co všechno obsahuje rybíz

Rybíz je nejlepší konzumovat syrový, neboť obsahuje velké množství vitamínů, které se zpracováním ničí. Ale když se přihodí nadúroda, přemýšlíme, co s ním. Zejména červený rybíz, který bývá kyselejší i ve zralém stavu, zpracováváme ve větší míře na džemy, šťávy, do koláčů a podobně.

Černý rybíz

Náhledové foto: Pixabay

Jak zamrazit rybíz

Pokud chceme uchovat alespoň část vitamínů, můžeme jej například zamrazit. Mrazíme buď celé kuličky – ty pak v zimě přidáváme ještě zmrzlé třeba do pudinku, nebo s nimi ozdobíme moučník. Nebo zamrazíme rybízovou dřeň, která, pokud je bez jadérek, se hodí do koktejlů, na ochucení jogurtu, tvarohu a podobně. Pokud ji více osladíme, můžeme ji samozřejmě konzumovat jen tak.

Pokud zmrazujeme kuličky, musíme to dělat chytře. Stačí je vysypat na rovný tác a nechat zmrazit. Tím se zabrání tvorbě velkých ledových cucků. Takto samostatně zmrazené kuličky pak už stačí jen přesypat do sáčku nebo jiné vhodné nádoby a podle potřeby odebírat jednotlivé porce.

Rybíz v podobě dřeně

Rybíz však lze zamrazit i tak, že ho rozmixujeme a osladíme. Aby vám však rybízová dřeň opravdu chutnala, je třeba ji většinou ještě smíchat s jiným ovocem – například s jahodami nebo borůvkami, jinak bude příliš kyselá.

Zdroj: https://recepty.blesk.cz/clanek/vareni/2947/5-tipu-jak-zamrazit-ovoce-aby-bylo-co-nejlepsi.html, https://www.poradte.cz/volna-diskuze/14386-jak-zamrazit-rybiz.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)