Letní přesazování orchidejí krok za krokem

Orchidej

Pěstování orchideje není nic složitého. Zvládnou to i úplní začátečníci, a to i přes to, že se jedná o specifickou rostlinu. Po odkvětu se jí rozhodně nezbavujte! Když se o ni budete dobře starat, bude vám rostlina kvést znovu a znovu. Jedním ze základů pro její péči je správné přesazování. Nejoblíbenější orchidejí je můrovec (Phalaenopsis). Pokud ji pěstujete v průhledném květináči, máte stav kořenů na očích. Můrovec stačí přesadit jednou za tři roky. Nevadí, když je květináč zaplněný kořeny.

Vyjměte orchidej z květináče

Prvním krokem pro přesazení, je zbavit orchidej stávající zeminy. To neuděláte jinak, než že vyjmete rostlinu z nádoby. Kořeny mohou být velmi členité a nemusí být příliš jednoduché je z květináče dostat. Buďte opatrní a jemní, abyste je nepoškodili. Jakmile je vyjmete ven ze substrátu, zkontrolujte stav kořenů. Všechny uschlé části odstřihněte ostrými nůžkami. Nemusí jít o radikální řez. Rozhodně nechceme rostlině tímto způsobem ublížit!

Bílá orchidej

Foto: Pixabay

Péče o kořeny

Pokud se vám zdá, že jsou kořeny tuhé a suché, můžete je namočit na pár minut do vody. Díky tomu změknou a bude se s nimi lépe pracovat. Je dobré je totiž ještě před vložením do nového květináče trochu rozplést. A z tohoto důvodu bude dobré, když jsou kořeny měkké a poddajné. Rozplétání kořenů můžete využít také k jejich kontrole a jakékoli nezdravé kořeny (černé, duté, zaschlé, hnijící) odstraníte.

Přesazení do většího květináče

Připravte si květináč, který je o něco větší, než ten původní. Dejte do něj kořeny rostliny (nemusíte všechny, některé mohou vyčuhovat z květináče ven). Zatímco jednou rukou budete přidržovat rostlinu v novém květináči, tou druhou budete mezi její kořeny dávat zeminu. Je jedno, jestli jste si ji vyrobili sami, nebo použili komerční směs. Když je květináč plný, lehce jím poklepte o podložku. To způsobí, že zemina zapadne do volných prostorů a vy můžete volná místa vyplnit další zeminou. Tímto způsobem získáte potřebné množství zeminy v květináči.

Zdroj:

https://www.chicagobotanic.org/plantinfo/smartgardener/how-to-repot-an-orchid

https://www.ireceptar.cz/zahrada/presazovani-orchideji-30000809.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!