Levandule

Využití levandule je skutečně multifunkční

Jste fascinováni nádhernými levandulemi? Aby ne, tyto krásné květiny rostou prakticky v jakékoli zahrádce v našich podmínkách a jejich pěstování je maximálně nenáročné. Rozhodně se tak vyplatí nějakou tu rostlinu vypěstovat. Ostatně o oblibě levandulí jednoznačně hovoří i fakt, že se staly námětem nejednoho krásného obrazu či scenérie. Taková levandulová pole, případně e detaily na snítky levandulí jsou skvostné. My se ale nebudeme věnovat výtvarnému umění. Zaměříme se na využití levandule v praxi.

Uvolňující levandulová koupel

Ne, přímo čerstvé levandulové kvítky do vody sypat nebudete. I když… Výbornou volbou je směs hrubé mořské soli, sušených levandulových květů a éterického oleje s vůní levandule. Jak si takovou koupel připravit? Naprosto jednoduchým způsobem. Postačí vám jen menší plastová dóza či uzavíratelná sklenice, do které si dáte sůl. Do té následně vmícháte několik kapiček levandulového oleje a pár lžiček samotné sušené levandule. Poměr surovin se liší dle míry intenzity koupele. Optimální je 5 kapek oleje a 1 lžíce levandulí na 1 hrnek. Všechno smícháte, necháte pár hodin uležet a je hotovo. Při koupeli si do vany ještě dáte navíc 3 lžíce klasické koupelnové soli.Levandule

Žehlení s vůní levandule

Nesnášíte žehlení? Pravda je taková, že ne každý člověk tuto stereotypní činnost musí. Zkuste si z žehlení vytvořit relaxační chvilku! Jak? Jednoduchým způsobem. Prádlo si dopředu nakropíte levandulovou vodou. Jak ji vyrobit? Smícháním 4 dílů destilované vody, 1 dílu jakéhokoli alkoholu bílé barvy a 2 kapek éterického oleje. Levandulovou směs dáte do rozprašovače a můžete pokropit prádlo. Jednak bude nádherně vonět a jednak odpudí moly.

Levandule

Olejíček z levandulí

Péče o pleť nezná lepšího společníka než levanduli. Levandulový olejíček se vám bude hodit na akné, ekzémy a v neposledním případě efektivně hydratuje pleť. Vám stačí smíchat pouze 4 díly libovolného rostlinného oleje, doporučován je kokosový, a 1 díl levandulového. Olejíček dejte do malé tmavé lahvičky a před jeho použitím lahvičku důkladně protřepejte.

Levandulový olej

Snítky levandulí a levandulové balíčky

Když jsou levandule ještě čerstvé, dají se ohýbat jejich stonky. Pokud stonek ohnete přes květy, vznikne vám zajímavý útvar vypadající poutavě a vydávající skvostnou vůni. Jinak je jednoduché také levandulové květy usušit a zašít do malých hadříků. Ve skříni dokážou doslova divy.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *