Vyštipování, nebo zaštipování rajčat? Jak na něj jednoduše a rychle

Vyštipování rajčat

Pěstování rajčat má u nás dlouholetou tradici a jde o jednu z nejčastěji pěstovaných plodin. Ostatně stačí se podívat do mnohých zahrad a uvidíte tam tyčky a u nich přivázaná rajčata. Není se čemu divit, jelikož úroda rajčat bývá poměrně velká i přesto, že se o rostliny člověk nemusí nijak výrazně starat. Stačí jim pouze kvalitní zálivka. Určitě byste ale také neměli zapomenout na vyštipování rajčat. Chcete-li rostliny s velkými a šťavnatými plody, určitě na tuto činnost nezapomínejte. Pokud nevíte, jak vyštipovat rajčata, stačí se začíst do následujících řádků.

Zaštipování rajčat, nebo vyštipování?

Mnozí pěstitelé berou oba termíny jako synonyma. Ve skutečnosti představuje vyštipování rajčat odstraňování bočních výhonů a zaštipování rajčat zaštípnutí celé rostliny, tedy hlavního výhonu v době, kdy se už dostává hodně vysoko a vypotřebujete veškeré živiny a energii dostat právě do plodů, tedy do sladkých rajčátek.

Vyštipování rajčatBoční výhon k vyštípnutí: Foto Radek Štěpán

Vyštipování pouze u tyčkových odrůd

Vyštipování keříčkových rajčat sice někdo preferovat může, nicméně jde spíše o nesmysl, jelikož tato varianta rajčete do výšky moc neroste. Stejně tak je zbytečné jakékoli vyštipování u divokých rajčat. Ta vytváří svůj vlastní porost, který má svá pravidla a v podstatě jde o jeden velký keř spojující se s dalšími keříky.

Na vyštipování rajčat vám stačí ruce

Zapomeňte na nůž nebo nůžky. S těmi byste riskovali, že poškodíte celou rostlinu, jež pak dál neporoste tak, jak by měla. Výhonky jednoduše zaštípnete rukou. Uchopíte je u samotného hlavního výhonu a pohybem do boku odštípnete. Jedná se v podstatě o nové části rostliny, které vyrůstají mezi listem a hlavním výhonem. Čím silnější budou, tím se zvyšuje riziko poškození rostliny. I proto je třeba řešit vyštipování rajčat pravidelně, ideálně každý týden. Jde ale spíše o radost než o starost.

Zdroje info: Autor

Vyštipování rajčat: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.