Mravenci na pivoňkách jsou užiteční. Neodstraňujte je

Pivoňka

Mravenci jsou běžnou součástí pivoněk. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je právě tato rostlina jimi doslova obsypaná? Nebo jste se snažili mravenců zbavit, protože jste si mysleli, že pro rostlinu nejsou užiteční? Podle odborníků se ale rozhodně není čeho obávat. Ve skutečnosti mohou být mravenci velmi prospěšní. Nedělají to z lásky k pivoňkám, ale protože tím získávají potravu pro svou kolonii.

Mravenci a pivoňky

Mravenci jsou pivoňkám prospěšní. Někteří jim ale přisuzují až příliš velkou roli, když tvrdí, že jsou nezbytní pro kvetení pivoněk. I ohledně tohoto mylného názoru existují dvě vysvětlení – mravenci prý „lechtají“ poupata, jak po nich chodí, díky čemuž dojde k jejich otevření. Jiným vysvětlením je to, že mravenci produkují magickou přísadu, která vyvolá kvetení poupat. To všechno jsou mýty. Mravenci jsou pro pivoňky přínosní, nikoli ale nezbytní.

  • Mravenci za sebou zanechávají feromonovou stopu, díky které mohou ostatní mravenci najít cestu ke zdroji potravy. Tyto feromony ale nemají žádný vliv na kvetení pivoněk.
Mravenci na pivoňkách
Foto: Unsplash

Pivoňky zdrojem potravy

Důvod, proč jsou mravenci na pivoňkách v takovém množství je to, že je pro ně zdrojem potravy. Pokud se na poupě pivoňky podíváte zblízka, můžete si všimnout, že je pokryta lesklou a lepkavou hmotou. Jedná se o nektar, který má přilákat opylovače. Pro mravence je ale také velice chutný! Jak se poupata zvětšují, kališní lístky se potahují tímto nektarem, aby prospěšný hmyz ještě více přitahovala.

Mravenci si chrání svou potravu

Jakmile mravenci objeví tento zdroj potravy, nebudou se ho chtít jen tak vzdát. A to je důvod, proč útočí na jiný hmyz. Zatímco mravenci sklízejí přítomný nektar, aniž by škodili rostlině, některé jiné druhy hmyzu může rostlině způsobit újmu. Tím, že mravence necháte na pivoňkách, jim poskytnete zdroj potravy, a současně ochráníte své rostliny před škodlivým hmyzem. Jediný problém může nastat, pokud pivoňky chcete natrhat a přenést doma do vázy. Mravenci se totiž ukrývají i v již rozvinutých květech.

Mravenci v květech

Pivoňky určené do vázy sklízíme v období, kdy poupata přecházejí z tvrdých a těsných poupat do trochu otevřenějších květů (připomínají proskurník) – nejsou zcela vykvetlé. Existuje několik triků, jak můžete mravence odstranit ze svých květů:

  • Ponořte květy do vody, čímž mravence smyjete.
  • Zcela otevřené květy držte vzhůru nohama a zatřeste jimi. Tím můžete vytřepat některé mravence.

Zdroje info:

https://www.theweathernetwork.com/en/news/nature/habitats/are-your-peonies-covered-in-ants-experts-say-thats-great-news

https://extension.illinois.edu/blogs/garden-scoop/2023-05-06-how-ants-help-peonies

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!