Petunie

Výsev petunií v několika krocích

Petunie je oblíbená rostlina nejen českých zahrádkářů. I její výsev a pěstování však skýtá některé drobné překážky. Pojďme se podívat na některé. Při dodržení všech pravidel by pěstování nemělo být problémem. Vezměte do rukou lupu! Právě přes ní se budeme na petůnie dívat!

Termín výsevu a výběr semen

Nejlepším termínem, který můžete pro výsev petůnií zvolit je jednoznačně únor. Pokud však nestíháte dbejte na nejkrajnější datum. To by nemělo přesahovat polovinu března. Platí samozřejmě jasné pravidlo: čím dříve vysejeme, tím dříve se můžeme těšit z přenádherných květů. Další zajímavou otázkou je výběr semen. Semena petunií jsou drobnější. V jednom gramu jich je tak až deset tisíc. Určitě dbejte na čerstvost semen. Jen ta je základem úspěchu. Semena můžete zakoupit za pár „kaček“ v každém zahradnictví. Tam si také zajisté vyberete z nepřeberného množství odrůd a barev.

Výběr vhodného substrátu

Dalším krokem je výběr substrátu, do kterého budeme výsev provádět. Pro pěstování petůnií ze semen je nejvhodnější substrát pro výsev a množení rostlin. Můžete samozřejmě použít i obyčejný substrát na balkonové květiny. Ty však zjemněte pískem a rašelinou. Vše v poměru 1:1:1. PH tohoto substrátu by mělo být 6, maximálně však 6,5. Důležité je také dostatečné množství hořčíku a vápníku. Tyto dvě látky do substrátu přidejte.

Obecné tipy pro zaručený úspěch

Rozhodli jsme se také obecně pojmenovat základní pravidla. Pokud je všechny dodržíte, nemusíte se bát žádných komplikací. Budete se jen těšit z krásných květů této oblíbené rostliny. Petůniíe tedy umisťujte venku až po půlce května. Nejvhodnější nádobou, pro pěstování těchto kytek je samozavlažovací truhlík. Tyto vysazené květiny pravidelně hnojte. Nejlépe každé tři týdny. Tekuté hnojiva by neměla postrádat vápník a hořčík. Odkvetlé květy petůniií odstraňujte, tím podpoříte tvorbu květů nových. Poslední tipem pak je, že květinu musíte vždy venku chránit před přímým slunečním zářením, ale i větrem.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *