Uschlý trávník

Jak řešit zasychání trávníku

Bývá i váš trávník pravidelně, každé léto zaschlý a nezdravý? Může to být kvůli hned několika příčinám. Pojďme si představit pár rad trávníku, které jsou nejdůležitější pro zdravý vývoj vašeho trávníku.

Začátek je jasný – prořezávání!

Začněte prořezáváním. Jen tak můžete předejít usychajícímu trávníku. Při tomto prořezávání neboli vertikulaci se ostrými hroty, které se podobají hrábím, protrhává plsť, která se vytváří na povrchu zeminy. Tato plsť je velmi nebezpečná, jelikož zabraňuje kořínkům stébel dostávat se k vodě. Jak verikulaci provádět? Používají se prořezávací hrábě, které mají dlouhou násadu. Častěji však možná narazíte na motorový prořezávač. V každém případě ale prořezávejte, když je půda pod trávou suchá. Narušená plsť, která po vašem „řádění“ zbyde, pak bude shrabána hráběmi.

Provzdušňujte

Bez dalšího bodu to také nepůjde. Tím je provzdušňování. Pro zdravost trávníku totiž potřebujete, aby váš trávník správně dýchal. Jak docílit provzdušnění neboli aerifikace? Tu proveďte rycímu vidlemi nebo speciálními vidlicemi pro provzdušňování. Do trávníku vyryjte hustou síť děr. Ty mají být asi 10 cm hluboké. Vyrytý materiál vyhazujte napovrch. Do děr poté nasypte písek. Díry zacelí, ale také vzduchu umožní vstupovat do trávníku. Přístup vzduchu tak bude zaručen.

Hnojení

V neposlední řadě vzpomeneme ještě hnojení trávníku, které je také velmi důležité proti zasychání trávníku. Trávník totiž pro svou zdravou barvu a vzhled potřebuje především dusík. Hnojením také pomůžete trávě, aby se lépe prosazovala oproti plevelům a mechům, které mohou trávník sužovat. Pravidelné hnojení udělá z vašeho trávníku zelený a zdravě vypadající pažit. Nejdůležitější je hnojit na počátku vegetačního období. Hned zjara tedy. Nejprve posečte trávník a poté hnojte. Nečiňte tak však ale při slunečném počasí, ale spíše, když je pod mrakem. Paprsky by totiž trávník spálily.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *