Prodlužovací kabel se hodí každému zahrádkáři: Jak vybrat ten správný?

Prodlužovací kabel na bubnu

Práce s různými elektrickými přístroji se na zahradě stala jakousi samozřejmostí. Ať už potřebujete třeba strunovou sekačku, motorovou pilu, hoblík, aktuálně především vertikutátor či jiné pomocníky, neobejdete se bez přívodu elektrické energie. Zkrátka potřebujete kvalitní prodlužovací kabel. Na trhu se dnes nachází spousty různých variací prodlužek, a tak není od věci podívat se na aspekty, podle nichž vybírat tu správnou.

Délka v hlavní roli

V první řadě byste si měli uvědomit, za jakým účelem budete prodlužovací kabel používat. Jestliže si jen hodláte vytáhnout elektrický gril, případně televizi do zahradního posezení, postačí vám délka kolem 3 až 5 metrů. Naopak takový vertikutátor už vyžaduje klidně i 50m prodlužovací kabel. Potřebujete se s ním zkrátka dostat do všech koutů zahrady a provzdušnit co největší porci trávníku. K dispozici jsou ale i délky třeba 20 či 30 metrů.

Počet zdířek a tvar konce prodlužky

I tady je zapotřebí být maximálně obezřetný. Zapojujete-li pouze jeden jediný přístroj, postačí vám pochopitelně jedna zdířka. V případě většího množství odběru elektřiny více spotřebiči je vhodné zvolit prodlužovací kabel na bubnu. U těchto dlouhých kabelů je jenom zapotřebí dávat pozor na to, aby nedocházelo k jejich přehřívání. To může mít za následek i zničení dané prodlužky.

Průřez vodičů a odolnější izolace

Zejména dlouhé kabely musejí mít průřez vodiče opravdu dostatečně velký. Máte-li motorovou pilu, pak prodlužovací kabel s průřezem 0,7 mm² stačit nejspíše nebude. Optimální jsou varianty 1 mm² nebo 1,5 mm². Pozor i na izolaci. Vyplatí se volit silnější, která dobře funguje i v chladnějším prostředí. Je přitom jedno, jestli se jedná o 25m prodlužovací kabel nebo o delší.

Prodlužovací kabel

Několik dalších aspektů

Určitě nakupujte odolné vypínače a zásuvky. Ne všechny modely na trhu toho dokážou více vydržet. Zapomenout nelze ani na dětskou pojistku. Pouhým stlačením daného tlačítka kabel deaktivujete a elektřina jím nepovede.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.