Výsadba růží

Kytice růží potěší každou ženu, a to nejen o svátcích a narozeninách, ale také při svatebním obřadu. Třeba i jen jednou darovanou růží z vlastní zahrádky můžete někoho potěšit. Pěstování růží je velmi oblíbené, a proto jsme se i my rozhodli sepsat pár základních rad o výsadbě růží na podzim. Jak moc náročné jsou na pěstování, to posuďte sami.

Růže před výsadbou

Než vysadíte růže na zahradu, dobře si promyslete stanoviště. Růže mají rády sluníčko, proto potřebují růst na slunném stanovišti. Jestliže jim nezajistíte dostatek slunečního záření, budou mít dlouhé výhony, řídké olistění a moc vám nepokvetou. Potřebují taktéž vhodnou půdu. Ideální je pro ně výživná, nepříliš mokrá propustná půda. Dále je třeba mít dobře připravenou výsadbovou jámu. Ta musí být 2x tak širší a hlubší než je kořenový bal růží. Na dno umístěte kompost, popřípadě uleželý nebo granulovaný hnůj a zasypte vrstvou zahradnického substrátu.

Výsadba růží

Před výsadbou byste měli růže namočit. Růže prostokořenné nejdříve upravte, a to tak, že její výhonky zkraťte ostrými nůžkami na délku asi 15 cm a mírně sestřihněte konečky kořínků a namočte je den před výsadbou. Kontejnerované růže stačí namočit alespoň na několik minut a pak je stačí vybrat z kontejneru bez porušení kořenového balu. Poté růže vysaďte do substrátu pro růže anebo do zahradnického substrátu. Růže sázejte tak hluboko, abymísto přechodu mezi kořenem a kmínkem bylo asi 5 cm pod zemí, což znamená, že růže musí být zasazena hlouběji, než roste v kontejneru. Sazenici růže přihrňte zeminou tak, abyste kolem rostliny vytvořili hráz, která by měla zabránit úniku vody při zalévání.

Jak pečovat o růže

Růže po výsadbě dostatečně zalijte vodou. Zálivku vyžadují zejména v období sucha, dokud rostlina nezakoření. Po výsadbě je můžete nakopčit a přidat mulč. Kontejnerované růže po výsadbě jen zlehka zastřihněte, řez ponechejte až na jaro. Abyste měli krásné růže, nikdy je nevysazujte tam, kde jste v minulosti růže pěstovali, anebo vám na zvoleném místě růže uhynuly. Nikdy také neobsypávejte čerstvé růže kolem kořenů minerálním hnojivem. Máte-li v plánu pěstovat pnoucí růže, měkké výhony růží připevněte k opoře pro popínání, nebo si pořiďte oblouk na růže. Popínavé růže tvarujte řezem podle potřeby a intenzity růstu výhonů.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.