Pěstování tulipánů

Tulipány, nádherné květiny, které zdobí jarní záhony, můžete pěstovat v odrůdách s různě barevnými květy. Zajímá-li vás, jak náročné je pěstování tulipánů, jak je vysazovat, starat se o květiny a v neposlední řadě také to, jak je uskladnit, přečtěte si následující příspěvek, který je celý věnován těmto květinám. Abyste si nemuseli do vázy dávat umělé tulipány, vypěstujte si na zahradě své vlastní.

Výsadba tulipánů

Tulipán je cibulovina, která patří k nejpěstovanější a velmi oblíbeným nejen u nás, ale na celém světě. Tulipány se dělí na botanické a zahradní, které se dále rozdělují podle různých kritérií – velikosti rostliny, doby květu, tvaru a barvy květů. Tulipány mají rády slunce, proto je třeba vysadit je na slunné stanoviště do propustné, výživné, neutrální až mírně kyselé hlinitopísčité půdy. Zryjte záhony do hloubky zhruba 30 cm a zasaďte cibule na konci září a v průběhu října. Hloubka výsadby záleží na odrůdě. Vysaďte je zhruba 8 až 15 cm do hloubky a dodržte vzdálenost 10 až 20 cm od sebe.

Péče o tulipány

Aby vám tulipány pěkně kvetly, je třeba je hnojit. Rostliny nejprve získávají živiny ze staré cibule. Ta ale postupem času odumírá a vytváří se několik dceřiných cibulek. Těmi se také tulipány rozmnožují. Jakmile jsou živiny ze staré cibule vyčerpány, je potřeba živiny v půdě doplnit. Na podzim si připravte směs výživné kompostové zeminy a písku v poměru 5:2. Dále můžete použít proleželý kompost, zkompostovaný hnůj či pomalu rozpustná hnojiva. V obchodech seženete speciální hnojiva pro cibuloviny i granulovaná organická hnojiva. Založené záhony s tulipány hnojte jednou za 14 dní plným hnojivem anebo tekutým slepičincem.

Jak pečovat o tulipány po odkvětu

Vegetace u tulipánů trvá jen 4 až 5 měsíců. Na jaře udržujte záhony s tulipány neustále mírně vlhké, protože pokud budou suché, rychle odkvetou a zeslábnou. Jakmile odkvetou, odštípněte květní stonek, jinak by se rostlina zbytečně vysilovala tvorbou plodů. Listy tulipánů neodstraňujte dříve, než jsou žluté a úplně suché, a to proto, že živiny z odumírajících listů se stahují do cibulí, kde se přetvářejí v zásobní látky. Tulipány přesaďte za 3 až 4 roky, to však neplatí u botanických tulipánů, které mohou kvést na jednom místě po mnoho let. Cibule tulipánů uskladněte tak, že poté, co zatáhly listy, je vyjměte z půdy a odlomte dceřiné cibulky. Zdravé cibule důkladně očistěte a osušte. Skladujte je v přepravkách na vzdušném místě, kde bude teplota kolem 20 °C. Tulipány na pěstování nejsou až tak náročné.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.