Výsadba kdouloně: Návod, jak postupovat krok za krokem

Kdoule

Kdouloň obecná (Cydonia oblonga) není příliš oblíbená rostlina. Mnohem raději sklízíme jablka a hrušky než kdoule. Tyto plody jsou totiž tak trpké, že je syrové ani nejíme. Obsahují ale dobré množství pektinu, a tak se mohou stát zahušťovadlem různých marmelád. Používá se zejména u sladkých druhů marmelád, kterým dodá říz. Kdoule jsou zdravé a vypadají velmi esteticky. I když si na nich nepochutnáte, můžete získat zajímavě vypadající plody.

Výběr sazenic kdouloně

Mladé stromky si zakupujeme většinou v zahradnických centrech. Pořádně si je prohlédněte, zda jsou dobře vyvinuté. Zkontrolujte také listy, zda nejsou okousané nebo jinak narušené. To by mohlo znamenat škůdce nebo nějakou nemoc. Z tohoto důvodu se nedoporučuje prodej online, protože v takovém případě se musíte spokojit se sazenicí, která vám přijde. Nemáte možnost výběru ani kontroly stavu.

Kdouloň

Foto: Pixabay

Výsadba kdouloně

Kdouloně vysazujeme ideálně na podzim, někdy od poloviny října až do prvních mrazů. Vyberte takové stanoviště, které je slunečné a zároveň chráněné před prudkým větrem. Jestliže jste se rozhodli pro jarní výsadbu, snažte se tak učinit nejpozději v březnu. Pokud jste si opatřili více stromků, nechte mezi nimi rozestupy čtyři až pět metrů. Vzhledem k tomu, že kořeny kdouloně jsou citlivé na mráz, je dobré je vhodným způsobem chránit.

Řez kdouloně

Na konci února můžete provádět řez. Ten se velmi doporučuje, protože kdouloně rostou poměrně rychle. Poté už prořezáváme jen za účelem prosvětlení nebo odstranění nemocných či poškozených větví. Pozor ale na výhony. Ty nezkracujte, protože právě ony jsou nositeli plodů.

Požadavky na půdu

Zvolte dobře propustnou půdu, která obsahuje dostatek živin. Dejte si ale pozor na přílišné množství vápníku v půdě. To rostlině nesvědčí a projeví se to žloutnutím listů. Ideální je mírně kyselé pH půdy. Zavedené kdouloně dobře snáší období sucha, neporadí si ale s podmáčenou půdou. Ta se jim může stát osudnou.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/sadzonki-pigwy-krok-po-kroku-rodzaje-ceny-opinie-porady/

https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-297345-omamne-vonici-plody-nesmi-ve-vasi-zahrade-chybet

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!