Dopřejte zamiokulkasu medicínu, po které poroste jako divý

Zamiokulkas

Zamiokulkas si právem získal oblíbenost a místo v mnohých domácnostech. Jistě není divu – jedná se o rostlinu, která dokáže příjemně a jemně dekorovat většinu domácností vybavených v jakémkoli stylu. Jeho drobné a jasně zelené lístky zaujmou v moderním i tradičním interiéru. A co je jistě výhodou – na pěstování není nikterak náročný, tudíž i úplní začátečníci se mohou jednoduše naučit, jak se o zamiokulkas správně starat. Jak ale ještě více podpořit jeho krásu a růst?

Péče o zamiokulkas

Zamiokulkas je překrásná rostlina, která nepotřebuje mnoho péče. Dbejte však na to, aby měla správnou zeminu, která je úrodná, humózní a kyselá. Pozor si také dávejte na přemokření a úplné vysušení. Substrát rostliny je dobré udržovat vlhký, ale ne mokrý. Na dno květináče nasypte například jemný štěrk či keramzit, aby přebytečná voda mohla volně odtékat a nezadržovala se v květináči. V případě, že si všimnete stojící vody v podmisce, ihned ji odlijte pryč. Jakmile si však všimnete, že listy začínají žloutnout, poskytněte jí zálivku.

Zamioculcas
Foto: Pixabay

Na správné umístění také nezapomínejte  

Ve své domovině roste zamiokulkas pod stromy. Doma mu však dopřejte dostatek světla, ale nikoli přímé světlo. Dbejte také na vzdušnou vlhkost. Nesnese sucho a velké teplo, které bývá nejčastěji v panelových bytech. V takovém případě bude dobré, když rostlinu občas pomocí lahve s rozprašovačem navlhčíte. Klidně ji také můžete osprchovat ve vaně, ale dbejte na to, aby přebytečná voda odtekla. Rostlina je taktéž známá tím, že v místnosti čistí vzduch od toxinů. Nyní už ale ke zmíněné medicíně, která zlepší stav a zajistí lepší růst.

Podpořit v růstu ji můžete také speciálním hnojivem ze zahradnictví, pokud však máte raději taková hnojiva, která lze namíchat a připravit doma, jedná se o další a jistě skvělou volbu. Níže zmíněné hnojivo je vhodné ve chvíli, kdy nechtějí růst nové lístky a rostlina vysílá jasné signály, že nemá to, co potřebuje ke svému růstu. Připravte si jeden litr vody a jeden mililitr čpavku neboli amoniaku v 10 % koncentraci. Hnojení pomocí amoniaku poskytněte rostlině jednou za tři týdny. Navíc amoniak funguje jako dokonalý fungicid. 

Zdroj: https://www.thesill.com/blog/how-to-care-for-zz-zamioculcas-zamiifolia, https://www.chemicalsafetyfacts.org/chemicals/ammonia/, 

Foto: Pixabay   

   

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)