Lahodné citrusy: Zapomeňte na kyselé citrony, původní druhy jsou mnohem, mnohem sladší

Pomerančový džus

Lahodné citrusy: Většina z nás si pod pojmem citrusy představí nepříliš chutné citrony či nakyslé růžové grepy. Na kyselých citronech si asi pochutná málokdo. Grepy a pomeranče musí být opravdu dobře uzrálé, aby se daly jíst. Víte ale, že tato skupina ovoce je velmi rozsáhlá a patří do ní celá řada skvěle chutnajících plodů? Jedno však mají společné – disponují štiplavou chutí, v létě vás skvěle osvěží a navíc jsou velmi bohatým zdrojem vitaminu C.

Původní druhy citrusů

Než se citrusy rozšířily do celého světa a získaly značnou popularitu, mohli jste je najít pouze v oblasti Středozemního moře. Dnes se pěstují prakticky ve všech státech na zeměkouli. Mezi původní druhy však patří pouze tři: mandarinka, pomelo a citron. Všechny ostatní citrusové plody, které si dnes koupíte v supermarketu či na tržišti, byly uměle vyšlechtěny. Ano, i všemi oblíbené pomeranče. Díky umění pěstitelů a šlechtění si dnes můžete koupit krvavé pomeranče, limetky, bílé a červené grapefruity, yuzu, kinnow, ugli nebo tangelo.

Citron

Foto: Pixabay

Chutné a zdravé

Citrusy obecně patří mezi nejzdravější ovoce, jaké si můžete dopřát. Obsahují mnoho vitaminů, minerálů a antioxidantů, které posilují imunitní systém. Nejvíce vitaminu C najdete v klasickém sladkém pomeranči (přibližně 70 miligramů na jeden plod). Protože je v nich méně cukru než v ostatním ovoci, poslouží jako vhodná svačinka při redukčních dietách. Voda v nich obsažená vám také pomůže s dodržováním pitného režimu.

Čerstvé i do receptů

Protože se jedná o širokou skupinu plodů mnoha příchutí, najdete pro ně mnoho různých využití. Nezdravější je samozřejmě jíst citrusy čerstvé nebo vymačkanou šťávu. Sladké citrusy (pomeranče, mandarinky, ugli) se skvěle hodí na přípravu dezertů a koláčů. Osvěžující limetky, citrony nebo yuzu se naopak díky kyselé a trpké chuti používají pro dochucení nápojů a koktejlů.

 

Zdroj: https://www.apetitonline.cz/novinky-zajimavosti/osvezujici-citrusy-s-blahodarnym-slozenim, http://www.forestina.cz/zamotane-dejiny-citrusu

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)