Výsadba česneku na podzim

Česnek patří do kuchyně a mít doma kupovaný, anebo vypěstovaný z vlastní zahrádky. Jedná se o zeleninu, která není z hlediska pěstování nijak náročná a krásné stroužky tak můžete mít klidně i doma za domem. Velmi důležitá je především přesně načasovaná výsadba česneku na podzim. Pokud si vše vypočítáte optimálně, budete mít maximálně vydatnou úrodu těch nejkvalitnějších česneků, které mohou existovat. Podívejme se tedy, jak by sadba česneku na podzim měla vypadat.

Správné místo pro výsadbu

Když už budete mít k dispozici ten správný druh česneku, který je označen pro výsadbu, měli byste vybrat prostor na vaší zahradě. Optimální je místo, které není trvale mokré. Optimální je tedy stanoviště vzdušné nacházející se na slunci. Půdní prostředí by mělo být písčitohlinité anebo hlouběji hlinité. Když se v takovéto půdě česnek dokonale zakoření již na podzim, zjara byste měli mít dokonalé výsledky v podobě velké a kvalitní slizně.

Kdy vysadit česnek?

Velkou alchymii představuje doba vysazování česneku. Pokud jej totiž zasadíte příliš brzy, dojde k jeho vyrašení příliš brzy a následnému umrznutí. Naopak při výsadbě pozdě před zimou se semeno vůbec neuchytí a nastane problém s tím, že neporoste ani na jaře. Unifikovaným datem je období takzvaných dušiček, tedy svátků Všech svatých. Orientovat byste se ovšem měli především podle počasí. Vysazovat byste měli po prvních mrazech. S největší pravděpodobností se tak stane poněkud později vzhledem k počasí, které v posledních letech panuje.

Další aspekty pěstování česneku

Určitě je třeba se soustředit i na mnohé další aspekty pěstování česneku. Typické je zejména správné hnojení. Půda pro pěstování této plodiny musí obsahovat velké množství humusu a zejména vápna. Přihnojuje se tedy sirnatými typy hnojiv. Volit lze především organická hnojiva s dusíkem. Důležité j i střídání pěstební plochy a v neposlední řadě i moření sadby. To dokáže efektivně zabránit napadání chorob česneku. Z přípravků vybíráme Penicillium spp., Sclerotium cepivorum či Fusarium spp. A mnohé další.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.