Vypravte se do přírody a připravte si podbělový med – chutná a léčí zároveň

O pampeliškovém medu jste už nejspíš slyšeli. I když nemá reálně s produktem bzučícího úlu nic společného, přesto chutná a voní velmi dobře. A jako bonus dokáže nabídnout i zajímavé léčivé účinky.

A stejné je to i u podbělu lékařského (Tussilago farfara). I jeho sluníčkově žluté květy si můžete natrhat do zásoby a vytvořit z nich chutnou a účinnou součást domácí lékárny. Musíte však vědět, jak na to.

Vařený med z podbělového květu

Základní recept vyžaduje asi 500 hlaviček podbělových květů (pozor, musí být nakvétající, nikoli zcela rozevřené – takové totiž obsahují léčivých látek nejvíce). Ty rozložte na bílé plátno a nechte z nich vylézt veškerý hmyz. Bude stačit asi hodina. Poté podběl vložte do vhodné mísy a přelijte ho litrem vařící vody. Nechte vylouhovat do rána – nebo ještě lépe přes noc.

Foto: Pixabay

Nyní ke směsi přidejte dva citrony – nakrájejte je na kolečka nebo z nich rovnou vymačkejte šťávu. A nakonec do směsi patří i 1 kilogram cukru (nejlépe třtinového). Vše svařte do husté konzistence a přeceďte přes sítko nebo jemné plátno. Nalijte do vymytých sklenic, dobře uzavřete a uskladněte v chladu.

Nevařený med z podbělu

V tomto receptu jednoduše vynechte vařící vodu. Květy zbavené broučků střídavě vkládejte do k sklenice a prosypávejte cukrem a ke každé vrstvě přihoďte i kolečko citronu. Poté je nutné sklenici dobře uzavřít a zakopat do země. Po osmi týdnech zkvašený podbělový med vykopejte a přecezený použijte. Podběl má rozmanité léčivé účinky – uplatní se zejména při kašli a nachlazení. Poslední studie však ukazují, že obsahuje i některé nežádoucí látky. Tuto bylinku bychom tak rozhodně měli užívat s rozumem a jen po nezbytně nutnou dobu.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/152-podbel-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)