Pekárenské droždí nejen do buchet: Připravte si z něj hnojivo

Droždí

Droždí má své využití v kuchyni. Používáme je na přípravu nejrůznějších druhů pečiva, ale někdy také do polévek. Pokud projde, tak jej obvykle vyhodíte. Je to ale chyba, protože i prošlé droždí ještě může mít své využití – i když ne v kuchyni. Čerstvé nebo i prošlé droždí můžete použít na přípravu hnojiva pro své rostliny. Obsahuje totiž spoustu prospěšných látek, které vaše květiny ocení. Příprava hnojiva přitom není nic složitého – a je velmi levná.

Proč droždí?

Minerály, organické železo a stopové prvky tvoří základ droždí. Není tedy žádným divem, že je vynikající pro podporu růstu květin. Zlepšuje půdní mikroflóru, brzdí vývoj škodlivých mikroorganismů. Rostliny, na které použijete hnojivo z droždí, porostou mnohem rychleji. A vy navíc můžete využít něco, co byste jinak vyhodili. Mimochodem – droždí je dobré také pro lidské zdraví, obsahuje hlavně vitamín B, který je důležitý pro silnou imunitu.

Droždí

Foto: Pixabay

Jak si připravit hnojivo?

Následující množství ingrediencí je pro 100 g droždí, nicméně můžete je lehce uzpůsobit takovému množství droždí, jaké zrovna máte. Ke 100 g droždí (nikoli instantního) přidejte 50 g cukru a 3 litry teplé vody. Vše pořádně promíchejte, aby se všechen cukr rozpustil. Také všechny kousky droždí musí zmizet. Tuto směs odložte – asi týden na ni můžete zapomenout.

Použití hnojiva

Po sedmi dnech se z připravené směsi stane jakýsi koncentrát, který před použitím na květiny musíme naředit. Asi 200 ml tohoto koncentrátu použijte do 10 l vody. Touto směsí můžete pohnojit rostliny, které máte doma, stejně tak jako ty, které pěstujete na zahradě. Vhodné je použití při výsadbě sazenic, nebo na podzim při výsadbě jahod.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/hnojeni-drozdim-20200705.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!