Vypěstujte si ředkvičky na balkoně v truhlíku + recept

Mladé ředkvičky

O tom, jakou zeleninu lze vysévat již v březnu, jsme vás nedávno informovali. Každopádně pro ty, kteří nemají zahradu, není nic ztraceno. Například takové šťavnaté ředkvičky si lze vypěstovat v truhlíku na balkoně. Jejich pěstování je jednoduché, a vy tak tělu dodáte potřebné živiny. Jak si tedy tuto lahodnou a mírně štiplavou zeleninu vypěstovat? A v jakém receptu si je vychutnat? 

Do truhlíku s ředkvičkami

Na výběr máte opravdu velké množství ředkviček. Ať už vyberete kulaté, červené, fialové či jiné, jistě se vám podaří je vypěstovat. Avšak doporučujeme, abyste vybrali ředkvičky k rychlení, alespoň pro začátek. Dokonce lze říci, že tuto malou a lahodnou zeleninu můžete doma pěstovat celý rok. Jakmile nebude mrznout, umístěte truhlík se semeny ven. Na podzim a v zimě si je můžete vypěstovat na parapetu. 

Ředkvičky
Foto: Pixabay

Stačí vybrat vhodná semena, truhlík a substrát. Doporučujeme, abyste se vyhnuli rašelině či substrátu, který je hodně prohnojený. Bohatě vám postačí, pokud vezmete obyčejný zahradnický nebo ten, který je určený pro zeleninu.

Následně naplňte truhlík zeminou, vytvořte dva řádky a vysejte semena tak, aby byla přibližně tři centimetry od sebe. Poté semena zahrňte zeminou a zalijte je. Nikdy nenechávejte substrát v truhlíku vyschnout. Zároveň však dbejte na to, abyste jej nepřelévali – riskujete tak plíseň a zahnívání bulviček. 

Kdy na vás vykouknou první zelené lístečky? Přibližně za deset dnů. Celkově lze však říci, že pokud jim poskytnete správnou péči, která tkví především ve správné zálivce a umístění, lze se na zeleninu těšit již za měsíc a dva týdny, klidně i pouze za měsíc. Abyste zajistili nepřetržitý růst, postupně vysévejte další semena.      

Recept s ředkvičkami

Z vynikajících a mírně štiplavých ředkviček si lze připravit například polévku, pomazánku nebo také salát. Na ten budete potřebovat tyto suroviny:

  • ½ salátové okurky
  • 3 cherry rajčátka
  • ½ ledového salátu nebo pekingského zelí
  • 15 ks ředkviček
  • ½ póru nebo 1 cibule
  • 1 kelímek bílého jogurtu
  • 1 čajová lžička dijonské hořčice
  • sůl
  • šťáva z půlky citronu

Okurku nakrájejte na proužky, zelí či ledový salát také, rajčátka na kolečka, ředkvičky na čtvrtky, cibuli či pór na proužky, promíchejte a osolte. Vezměte si druhou misku a smíchejte v ní jogurt, hořčici a šťávu z citronu. Poté smíchejte vše dohromady a máte hotovo. Podávejte například k plátku masa, ale také klidně jen tak s opečenou bagetkou. Salát lze obohatit například o cizrnu a dopřát si jej jako studený, výživný oběd. 

Zdroj: https://zahradnickakucharka.cz/chcete-mit-cerstve-redkvicky-po-cely-rok-pestujte-si-je-v-truhliku-za-oknem/, https://www.prozeny.cz/clanek/vypestujte-si-dokonale-redkvicky-treba-v-truhliku-ve-meste-62723

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)