Hnojení jahod peroxidem vodíku. Opravdu vede ke zvýšení úrody? A jak přežily hnojené sazenice zimu? Shrnutí ročních zkušeností

Jahodník

Hnojení jahod peroxidem vodíku: jaké jsou reálné zkušenosti? Návodů na levná hnojiva je v posledních letech k dostání plno – a jedním z těch doporučovaných je i peroxid vodíku. Má mít údajně mnohem lepší účinky, než běžná komerční hnojiva.

A jak je to doopravdy? Rozhodla jsem se tolik doporučovanou „novinku“ vyzkoušet na svých dvou jahodových záhonech. Jahodníky na jednom z nich dostávaly klasický granulovaný hnůj, ty druhé peroxid vodíku. Jaké mezi nimi byly rozdíly?

Jak hnojit jahody peroxidem vodíku

Podle alternativních návodů obsahuje peroxid vodíku oproti běžným hnojivům jednu extra molekulu kyslíku, což zvyšuje úroveň kyslíku v půdě a zlepšuje růst rostlin. Pro hnojení je třeba vzít 1-2 lžíce peroxidu vodíku a smíchat je s 1 litrem vody. Můžete použít i silnější roztok, ale měli byste být opatrní, abyste rostliny nepoškodili. Poté už jen zalijte jahodníky připraveným roztokem jako při běžné zálivce. Zálivku opakujte jednou týdně (před květem), později pak jednou za dva týdny, podle potřeby.

Je důležité si uvědomit, že peroxid vodíku může mít vliv na pH půdy, takže byste ho měli sledovat a případně ho upravit, aby byla vhodná pro růst rostlin (upřímně, tím jsem se příliš nezabývala, jahody vypadaly v pohodě). A vyvarovala jsem se používání peroxidu vodíku během opravdu horkého počasí, což také některé návody doporučovaly.

Jahody

Foto: Pixabay

Jaký byl výsledek?

Co do úrodnosti musím říct, že mezi záhony nijak významné rozdíly nebyly. Mně se sice zdálo, že záhon opečovávaný klasicky rodí trochu víc, ale manžel měl dojem přesně opačný (jahody mají jinak opravdu stejné podmínky). Z tohoto úhlu pohledu bych tedy mohla peroxid zájemcům klidně doporučit. Ovšem nepříjemné překvapení mně čekalo teď – po zběžném průzkumu to totiž vypadá, že většina jahod na „peroxidovém“ záhonu zimu nepřežila, což se mi ještě nikdy nestalo. Takže pokud se mě někdo na peroxid vodíku zeptá, řeknu mu jasné NE. Ať si internetové návody tvrdí, co chtějí.

 

Zdroj: https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/peroxid-vodiku-v-tabletach-poslouzi-jako-univerzalni-hnojivo-a-nahradi-vsechna-ostatni-sazenice-vam-porostou-pred-ocima/, https://chalupari-zahradkari.cz/pokojove-rostliny/hnojeni-pokojovych-rostlin-peroxidem/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)