Tipy, jak na jarní úklid na zahradě. Na nic nezapomeňte

Lopata

První jarní dny jsou výzvou k tomu, abychom se chopili zahradního náčiní a vrhli se na jarní úklid. Ten si totiž zaslouží nejenom vaše domácnost, ale také vaše zahrada. Čeká nás poměrně hodně práce, nicméně tohle je to, na co jsme čekali celou zimu! Tak s chutí do toho!

Jarní úklid začíná odstraněním krytů rostlin

Jakmile nehrozí, že teploty klesnou pod 0 °C, můžeme odstranit kryty z mladých stromů, keřů a trvalek, které jsme chtěli ochránit před mrazem. Ideální je počkat s odstraňováním krytů na den, kdy je zamračeno, abychom rostliny nevystavili příliš velkému šoku. Tyto kryty neničte, dejte si je ještě stranou. Pro případ, že by se mrazivé teploty měly vrátit, budete je mít připravené.

Motýl

Foto: Pixabay

Stav rostlin

Zima byla pro rostliny náročným obdobím, proto se vyplatí prohlédnout si, jestli nenapáchala nějaké škody. Zjistěte, zda sníh nepolámal rostliny, nezpůsobil zmrznutí rostlin či jestli kůra rostlin nebyla poškozena hlodavci.

První hnojení

Období brzy na jaře je skvělou příležitostí pro první aplikaci hnojiva. Můžete použít dobře uleželý hnůj nebo kompost, vhodná jsou také vícesložková hnojiva. Používejte je v závislosti na konkrétním druhu rostliny. Použijte hnojiva s postupným uvolňováním, to vám totiž může pomoci ušetřit si později práci s dalším přihnojováním. Čerstvě vysazené rostliny je možné hnojit pouze dva až tři týdny po výsadbě. Také půdu kolem vytrvalé zeleniny a bylinek (rebarbora, šťovík, pažitka, libeček, tymián, šalvěj) je dobré zkypřit přihnojováním přírodními nebo minerálními vícesložkovými hnojivy.

Prořezávání stromů a keřů

Na konci zimy a začátku jara je vhodné provést řez většiny ovocných stromů a keřů. Díky chybějícím listům je prohlížení větví a výhonků mnohem snadnější. Dejte si ale pozor: řez se může u jednotlivých druhů velmi lišit, takže jej provádějte individuálně. Vždy začínáme ale odstraněním nemocných a poškozených větví.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/ogrody/news-wiosenne-porzadki-w-ogrodzie,nId,4914737

https://www.magazinzahrada.cz/4-tipy-na-rychly-jarni-uklid-zahrady/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!