Vynikající křížaly: Jak na efektivní sušení jablek

Jablečné křížaly

Sušení ovoce patří mezi tradiční druhy uchování vitamínů i v době, kdy je čerstvých plodů nedostatek. Jedná se prakticky o klasický proces, při kterém dochází k dokonalému odvodnění daných plodů s tím, že zůstanou zachovány veškeré vitamíny a lidskému tělu prospěšné látky. Vy si tak můžete pochutnat na dobrotách ze zahrady bez jakýchkoli zbytečných výčitků. Jak je tedy nejvhodnější řešit sušení ovoce a co vše s ním souvisí?

Několik důležitých informací o sušení ovoce

V první řadě je třeba stanovit teplotu pro sušení ovoce. Ta se může pohybovat v poměrně bohatém rozhraní, a to od 30 až do 600 stupňů Celsia. Individuálně bychom také měli přistupovat ke každému druhu ovoce. V každém druhu musí i po kompletním usušení zůstat minimální množství vody. Obecně se hovoří o 5 %. U jablek může být vlhkost i o něco málo nižší. V každém případě se vyplatí mít jablečné i jiné křížaly v uzavřeném látkovém pytlíku anebo ve skleněné lahvi.

Klasické sušení na vzduchu

Nejoptimálnější záležitosti je pochopitelně standardní sušení přímo na vzduchu. Jestliže dodržíte pravidla pro tento typ uskladnění ovoce, dopracujete se ke skvělým výsledkům. Optimální je mít starší síť do oken proti hmyzu, kterou omyjete a dáte na ni kousky ovoce. Sušení na plechu není vhodné, protože jablka nasají pach železa. Na papíru se zase stane to, že se jeho kousky přichytí na kousky jablek. Prodávají se i speciální sítě na sušení a proces lze urychlit zapnutým větrákem, případně rozhořeným krbem a teplem z něj jdoucím.

Další možnosti sušení ovoce

Asi nejoblíbenějším procesem je sušení ovoce v troubě. Křížaly z jablek usušených právě v troubě jsou chuťově vynikající. Regulovat si můžete pohodlně teplotu a není problém využít i horkovzduchu. Zaručeného výsledku se dočkáte se sušičkou ovoce. Koupit si lze v současnosti hned několik typů. Cena přístroje se u různých značek pohybuje okolo 1000 korun, což není nic až tak hrozného. Sušička musí mít regulátor teploty a dbát byste měli i na její objem.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.