Černá skvrnitost růží
09/09/2016
Kategorie: Novinky, Ochrana rostlin

Černá skvrnitost na růžích není jen vada na kráse

Černá skvrnitost růží označovaná jako Marssonina rosae patří mezi velmi nebezpečné houbové choroby, které postihují kolonie růží od léta až do podzimu. Někdy se může objevit již klidně v květnu. Patříte-li mezi milovníky a pěstitele růží, rozhodně byste měli o této velmi nepříjemné chorobě alespoň něco vědět. Právě proto se pokusíme v kostce shrnout, jaké jsou příznaky skvrnitosti růží a na některé další podrobnosti. Uvedeme i to, jakým způsobem aplikovat postřik růží a jaké preparáty jsou optimální.

Příznaky skvrnitosti růží

Skvrnitost růží se nejprve objevuje na spodní straně listů. Patrné jsou zde malé nahnědlé až černé skvrnky. Jejich okraje jsou podobné paprskům. Postupně dochází k jejich zvětšování a spojují se do velkých ploch. Pak jsou již rostliny růží kompletně napadeny. Listy žloutnou a opadávají. Výhony díky slabosti rostliny se již nestíhají rozvinout do potřebné podoby. Do zimního období tak rostlina přijde dokonale vysílená, což se odrazí i v tom, že zkrátka a jednoduše zamrzne.

Zárodky houby přezimují…

 Zárodky houby jsou poměrně odolné a dokážou přezimovat jak na kůře, tak i přímo v listí. Určitě se nespoléhejte ani na to, že by spóry mohl zničit mráz. Dokážou přečkat i teplotu -18 stupňů Celsia. I proto je zapotřebí napadené rostliny kompletně spálit. Jen tak dojde k zamezení celkového šíření rostliny. Chorobu podpoří i zvýšená vlhkost. Právě proto se vyplatí takovýto stav eliminovat. Mnohem méně jsou náchylné stromkové růže, protože spóry nedosáhnou až na korunu.

Postřik růží proti skvrnitosti

Na podzim se vyplatí růže postříkat nebo pokropit jemnou růžicí půdní podklad pod růžemi 0,5% roztokem Nitrosanu 50. S ochrannými postřiky je třeba začít již na jaře, nejpozdějším termínem je konec června. Z přípravků jmenujme například 0,5% Sulikol, 0,4% Perozin 75 B anebo 0,3 až 0,5% Kuprikol 50. Záleží pouze na vás, který si vyberete. Zvolit můžete i organický fungicid Fundazol účinkující i proti padlí.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *